İçeriğe atla

Dorothy L. Sayers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
DoğumDorothy Leigh Sayers
13 Haziran 1893(1893-06-13)
Oxford, İngiltere
Alma materSomerville College, Oxford
Çocuklar1

Dorothy Leigh Sayers (13 Haziran 1893 - 17 Aralık 1957) İngiliz polisiye romancı, oyun yazarı, çevirmen ve eleştirmendi.

Oxford'da doğan Sayers, Doğu Anglia'nın kırsal kesiminde büyüdü ve Salisbury'deki Godolphin Okulu'nda ve Oxford'daki Somerville College'da eğitim gördü ve Orta Çağ Fransızcasında birinci sınıf dereceyle mezun oldu. Bir yazarın finansal bağımsızlığını getirmesi nedeniyle elde ettiği başarıdan önce, 1922 ile 1929 yılları arasında reklam metin yazarı olarak çalıştı. İlk romanı Kimin Cesedi? 1923 yılında yayımlandı. O zaman ile 1939 yılları arasında üst sınıf amatör dedektif Lord Peter Wimsey'in yer aldığı on roman daha yazdı. 1930'da Strong Poison'da Wimsey'in aşkının nesnesi olan baş kadın karakter Harriet Vane'i tanıttı. Harriet, sonraki romanlarda ara sıra ortaya çıkıyor ve Lord Peter'ın evlilik tekliflerine, altı roman sonra 1935'teki Gösterişli Gece'ye kadar direniyor.

Sayers, polisiye kurgu türünü karakterizasyon veya derinlikten yoksun saf bulmacalardan uzaklaştırdı ve Agatha Christie, Margery Allingham ve Ngaio Marsh ile birlikte 1920'ler ve 1930'ların Dedektiflik Kurgularının Altın Çağı'nın dört "Suç Kraliçesi"nden biri olarak tanındı. Tespit Kulübü'nün kurucu üyelerinden biriydi ve 1931'deki Yüzen Amiral romanı gibi romanlar ve radyo dizilerinin yapımında birçok üyesiyle birlikte çalıştı.

1930'ların ortalarından itibaren çoğunlukla dini temalar üzerine oyunlar yazdı; İngiliz katedrallerinde sahnelendiler ve BBC tarafından yayınlandılar. İsa'nın hayatını radyoda dramatize eden Kral Olmak İçin Doğmuş Adam (1941–42), başlangıçta tartışmalara yol açtı, ancak kısa sürede önemli bir çalışma olarak kabul edildi. 1940'ların başından itibaren asıl meşguliyeti Dante'nin İlahi Komedya'sının üç kitabını günlük İngilizceye çevirmekti. Üçüncü kitabı tamamlamadan önce beklenmedik bir şekilde öldü.

exterior view of church with tall spire
Sayers'ın babasının çocukluğu boyunca rektör olduğu St Mary's Kilisesi, Bluntisham

17 Aralık 1957'de Sayers, 64 yaşında, Essex'teki Witham'daki evinde koroner tromboz nedeniyle aniden öldü; altı gün sonra Golders Green Krematoryumu'nda yakıldı[1] Külleri Soho'daki St Anne Kilisesi'nin kulesinin dibine gömüldü. İlahi Komedya'nın üçte ikisi tamamlanmış olan üçüncü ve son cildinin çevirisi Reynolds tarafından tamamlandı.[2]

  1. ^ Brabazon, pp. 270 and 272
  2. ^ Reynolds (1993), p. 364; and Youngberg, p. x

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Genel