İçeriğe atla

Dorothea Klumpke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dorothea Klumpke Roberts
Doğum9 Ağustos 1861(1861-08-09)
San Francisco, Kaliforniya
Ölüm5 Ekim 1942 (81 yaşında)
San Francisco, Kaliforniya
EğitimSorbonne Üniversitesi
ÖdüllerLégion d'honneur Şövalyesi
Kariyeri
DalıAstronomi
Çalıştığı kurumlarParis, France; Sussex, İngiltere

Dorothea Klumpke Roberts (9 Ağustos 1861, San Francisco – 5 Ekim 1942, San Francisco), Amerikalı astronomdur. Paris Gözlemevi'nde Ölçümler Bürosu Direktörüydü. Ayrıca Légion d'honneur şövalyesi unvanını aldı.[1][2][3][4][5][6]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası John Gerard Klumpke (1825–1917), 1850'de Altına Hücum ile Kaliforniya'ya gelen ve daha sonra San Francisco'da başarılı bir emlakçı olan bir Alman göçmeniydi. 1855'te Dorothea Mathilda Tolle ile evlendi ve beş kızı, iki oğlu oldu. 1877'de dört kız kardeşi Almanya ve İsviçre'deki okullara yerleştirilirken kendisi Fransa'nın Paris kentine taşındı. Kız kardeşlerin hepsi kariyerlere devam ettiler: Anna Elizabeth Klumpke ressam oldu. Büyük Fransız hayvan ressamı Rosa Bonheur'un arkadaşıydı. Julia Klumpke, kemancı ve besteciydi. Marmontel'in öğrencisi olan Mathilda başarılı bir piyanist oldu. Doktor kocası Joseph Jules Dejerine ile birlikte bir klinik kuran ve çok sayıda makale yazan Augusta ise nörolog oldu.

Dorothea Paris Üniversitesi'nde müzik eğitimine başladı, ancak daha sonra astronomiye döndü. Lisans derecesini 1886'da, doktora derecesini 1893'te aldı. 1887'de Paris Gözlemevinde görevlendirildi. Burada Guillaume Bigourdan ve Lipót Schulhof ile ve daha sonra öncü astrofotograflar Paul ve Prosper Henry ile çalıştı. Burada 34 cm refrakter ile küçük gezegenlerin (asteroitler) fotoğraflanması konusunda çalıştı. Çalışmaları yıldız konumlarını ölçmek, astrofotoğrafları işlemek, yıldız spektrumlarını ve meteorları incelemekten oluşuyordu.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1886'da Sir David Gill bir atlas önerisinde bulundu. Bu fikir, özellikle Paris'te uluslararası bir toplantı yapılmasını öneren Paris Gözlemevi Direktörü Amiral Amédée Mouchez'den destek aldı. Bu, tüm gökyüzünün fotoğraflanmasını ve yıldızların 14 kat büyütülmüş sönük gösterilmesini gerektiren Carte du Ciel projesine yol açtı. Paris Gözlemevi burada gökyüzünün büyük bir bölümünü yapacaktı. Ayrıca 11 kat büyütmeye dek tüm yıldızların bir kataloğunun hazırlanması da öngörülmüştür.

Bir kadın olmasına rağmen ve 50 erkeğin şiddetli rekabeti karşısında, Paris Gözlemevi'ndeki Ölçüm Bürosu Direktörü görevini üstlendi.[5]

9 Ağustos 1896'daki güneş tutulmasını gözlemlemek için Norveç gemisi Norse King ile Norveç'e gitti. Tutulma, bulutlar kapattığı için başarılı olmadı. Astrofotoğrafçılığın öncüsü olan 67 yaşındaki Galli dul ve girişimci astronom olan Dr. Isaac Roberts ile birliktelik yaşadı. Roberts Paris Carte du Ciel Kongresi'ne katılmıştı. Roberts'ın kendine ait özel gözlemevininde 50 cm reflektör ve kamerası ve 13 cm Cooke refrakteri vardı.

1899'da gök bilimciler, şimdi Leonidler olarak bilinen büyük bir meteor yağmuru tahmin etmişlerdi. Fransızlar, bu olayı gözlemlemek için bir balon ayarladı. Burada da görevli olarak kadın astronom - Dorothea Klumpke - seçildi. Ancak plan tamamen başarısız oldu.

Tanıştıktan beş yıl sonra, Dorothea ve Isaac 1901'de evlendiler ve Sussex'e yerleştiler. Dorothea, Herschel'in "nebula alanlarının" 52'sinin tamamını fotoğraflama projesinde Isaac ile birlikte olmak için Paris Gözlemevi'ndeki işini bıraktı. Evlilikleri, Isaac'in 1904'te ölümüyle sona erdi. Dorothea tüm astronomik yapıları ve hatırı sayılır bir serveti miras aldı.

Dorothea, Sussex'teki evde kaldı ve 52 bölgenin fotoğrafını çekti. Ardından annesi ve kız kardeşi Anna ile birlikte Chateau Rosa Bonheur'da kalmaya gitti ve tüm fotoğraf plakalarını da yanına aldı. Paris Gözlemevi'ne döndü ve 25 yılını plakaları ve Isaac'in notlarını işleyerek geçirdi ve sonuçlarla ilgili periyodik olarak makaleler yayınladı. 1929'da "52 Bölgenin Isaac Roberts Atlası, William Herschel'in Bulutsuluk Alanlarına Yönelik Bir Kılavuz" araştırmasının kapsamlı bir kataloğunu yayınladı. Bu yayın için 1932'de Fransız Bilimler Akademisi'nden Hèléne- Paul Helbronner ödülüne layık görüldü.

Rahmetli kocasının onuruna Dorothea'nın bağışı sayesinde, Société astronomique de France (Fransız Astronomi Topluluğu), William Herschel'in geniş ve dağınık bulutsuları ve karanlık nesneler üzerinde çalışmayı teşvik etmek için Prix Dorothea Klumpke-Isaac Roberts'ı kurdu. Bu bienal ödülü ilk olarak 1931'de verildi ve bugün de devam ediyor.[7]

Dorothea Klumpke, 5 Ekim 1942'de, birkaç yıl sağlıksız yaşadıktan sonra öldü.[1]

Mars'tan gelen sinyaller hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

" Mars'ın yapısı çok parlak değil ve gözün hassas olması gerekiyor. Hayal gücünün gözleri yanıltmasına izin verilmemelidir. Arizona Gözlemevi'ndeki gökbilimciler çok ileri düzeydeler ve Mars iletişim kurabileceğimiz ilk gezegen olsa da hayal gücü bir rol oynamış olabilir. Keppler'i güneş sistemi hakkındaki gerçeğe ilk götüren Mars olduğu gibi, bize dünyanın ötesindeki yaşam hakkında gerçek bir bilgi veren ilk kişi olacak. Projeksiyonlar, ordaki yaşamlardan gelen sinyaller değil, astronomik fenomenlerdir. Mars'ta kuşkusuz üstün bir ırk yaşıyor ve Kant'ın teorisine göre, başka bir gezegene başka bir yaşam için aktarılabileceğimiz olasılığını görüyorum. ." [8]

Onurlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

1897'de Société astronomique de France'dan "Prix de Dames" ödülünün ilk sahibiydi. 1893'te Fransız Bilimler Akademisi'ne Officier d'Académe ünvanıyla kabul edildi. O zamana kadar bu onurlara layık bir kadın olmamıştı. 14 Aralık 1893'te Sorbonne'da geniş bir akademisyen kitlesine "L'étude des Anneaux de Saturne" adlı doktora tezini sundu ve Docteur ès Sciences derecesi ile ödüllendirildi. Bu alanda da ilk kadın oldu. Ana konuları matematik ve matematiksel astronomi idi. Dr. Jean Gaston Darboux ve Drs. Félix Tisserand ve Marie Henri Andoyer'den oluşan inceleme komitesi övgülerinde hemfikirdiler. Buna karşılık Harvard, astronomi alanındaki ilk doktorasını 1925'te Cecilia Payne-Gaposchkin'e verdi .

22 Şubat 1934'te Fransa Cumhurbaşkanınca Légion d'honneur Şövalyesi seçildi. Ödülden kısa bir süre sonra, o ve Anna, günlerinin geri kalanını geçirdiği San Francisco'ya taşındı. Paris Gözlemevi'ne, Pasifik Astronomi Topluluğu'na ve Kaliforniya Üniversitesi'ne hevesli gök bilimcilere verilmek üzere bağışlar yaptı. Asteroitler 339 Dorothea ve 1040 Klumpkea adlandırmaları ve Pasifik Astronomi Topluluğu'nun Klumpke-Roberts Ödülü onun adını taşımaktadır.[9]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Bracher, Katherine (2007). "Klumpke Roberts, Dorothea". In Hockey, Thomas; Trimble, Virginia; Williams, Thomas R. (eds.). Biographical Encyclopedia of Astronomers. New York: Springer Publishing. ISBN 978-0-387-31022-0. 
  2. ^ "Dorothea Klumpke Roberts". 4 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "DOROTHEA KLUMPKE ROBERTS-AN APPRECIATION". 23 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ Bracher, Katherine (1981). "Dorothea Klumpke Roberts: A Forgotten Astronomer". Mercury. 10: 139–140. Bibcode:1981Mercu..10..139B. 
  5. ^ a b Weitzenhoffer, Kenneth (August 1986). "The Triumph of Dorothea Klumpke". Sky and Telescope. 72: 109–110. Bibcode:1986S&T....72..109W. 
  6. ^ "BERKELEY MEETING OF THE ASTRONOMICAL SOCIETY OF THE PACIFIC, WITH ABSTRACTS OF PAPERS READ". 30 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ l'Astronomie, Vol. 93, 1979, pp. 543-546.
  8. ^ "Signals from Mars". The Kalispell bee, January 17, 1901, Page 4. 17 Ocak 1901. 23 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2022. 
  9. ^ "(1040) Klumpkea". 4 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi.