Doolittle Baskını

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doolittle Baskını
Pasifik Cephesi (II. Dünya Savaşı)

Doolittle komutasındaki B-25 USS Hornet'ten havalanırken
Tarih18 Nisan 1942
Bölge
Sonuç ABD psikolojik zaferi, askeri ve sınai altyapıya sınırlı hasar
Taraflar
Amerika Birleşik Devletleri ABD
TayvanÇin
Japon İmparatorluğu Japonya
Komutanlar ve liderler
James Doolittle Naruhiko Higashikuni
Güçler
16 B-25 bombardıman uçağı
80 havacı (52 subay, 28 asker)
Bilinmeyen sayıda Kawasaki Ki-61 avcı uçağı ve uçaksavar birliği
Kayıplar
3 ölü
8 savaş esiri (3 tanesi infaz edilmiş, 1 kişi de hastalıktan ölmüştür)
16 B-25 kayıp
50 ölü, 400 yaralı
3 avcı uçağı

Doolittle Baskını II. Dünya Savaşı sırasında 18 Nisan 1942 tarihinde ABD Hava Kuvvetlerine bağlı bombardıman uçaklarının Japon İmparatorluğu başkenti Tokyo ve bu kentin bulunduğu Honshū Adasındaki diğer bazı yerleşim yerlerinin bombalanmasını anlatır. 7 Aralık 1941 tarihindeki Pearl Harbour Saldırısına misilleme olarak yapılan saldırı, görece az zarar verdirse de Japonya anakarasının ABD hava saldırılarına karşı savunmasız olduğunu göstermesi ve ABD toplumunun moralinin yükseltilmesi açısından önemlidir. Baskın, Yarbay James Doolittle tarafından planlanmış ve onun komutasında gerçekleştirilmiştir.

Baskın[değiştir | kaynağı değiştir]

Plana göre 16 adet North American B-25 Mitchell orta menzilli bombardıman uçağı Pasifik Okyanusu'ndaki USS Hornet (CV-8) uçak gemisinden kalkalcaktır. Her bir uçakta 5 kişilik mürettebat bulunmaktadır. Bombardıman uçaklarına savaş uçakları güvenlik sağlamayacaktır. Mesafenin uzaklığından dolayı Japonya'daki askeri ve sınai hedeflerin bombalanmasının ardından uçaklar uçak gemisine dönmeyecek, Çin anakarasına inmek üzerine batı yönünde devam edeceklerdi.

Başarıyla tamamlanan baskın sonucunda aralarında sivillerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi ölmüş, 400 kişi ise yaralanmıştır. Japon askeri ve sınai tesisleri vurulsa da hasarlar azımsanacak seviyededir. Ancak buna rağmen beklenmedik saldırının psikolojik etkileri çok daha büyüktür. Japon hava sahasının korumasızlığı ülke yönetimine dair kafalara soru işaretleri getirse de sivil kayıplar Japon toplumunun intikam duygusunu körüklemiş, rejim tarafından propaganda amacıyla kullanılmıştır.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplamdaki 16 uçak mürettebatının 14'ü ABD'ye veya ABD birliklerine dönebilmiştir. Bir havacı bombardıman sırasında öldürülmüştür, 8 havacı iniş yaptıkları Çin'in doğu bölgelerinde Japonlar tarafından yakalanmış, bunlardan 3 tanesi daha sonra infaz edilmiştir. B-25 bombardıman uçaklarından bir tanesi hariç tamamı iniş sırasında kırıma uğramıştır. Bir adet uçak ise Sovyetler Birliği sınırları içerisindeki Vladivostok'a inmiştir. SSCB o dönemde Japonya ile resmî olarak savaşta olmadığı için uluslararası yasalar uyarınca uçak mürettebatı enterne edilmiştir, uçaklarına el konmuştur. Ancak mürettebatın bir süre sonra kaçtığı belirtilmiş, İran üzerinden Müttefik Devletlere iadeleri gizli şekilde sağlanmıştır.

Doolittle baskın sonrasında tüm uçakların bir daha kullanılamayacak olması nedeniyle divanıharpe çıkacağını düşünürken Onur Madalyası ile ödüllendirilmiş ve iki rütbe terfi alarak tuğgeneral yapılmıştır.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Baskın sonrasında Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri Başkomutanı Amiral Isoroku Yamamoto Pasifik'teki Midway Adası'na saldırı planlarını öne almak durumunda kalmış, Midway Muharebesi sonrasında Japonya ABD'ye mağlup olmuştur. Baskının yansımaları en çok Çin'de hissedilmiş, Japonların misillemeleri sonrasında burada 250 bin sivil ve 70 bin asker katledilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Historynet.com adresindeki James Scott imzalı makale 16 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 16 Mart 2022 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]