Donald Keough

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Donald Keough (d. 1927) Coca-Cola’nın eski yöneticisi[1]. Şu anda bir bankacılık şirketi olan Allen & Company’nin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Altmış yıllık kariyerinde birçok şirketin battığına şahit olan Keough, aynı zamanda iş dünyasının en başarılı isimlerinden olan Warren Buffett, Bill Gates, Jack Welch, Rupert Murdoch ve Peter Drucker ile yakın dostluklar kurmuştur.

Şimdi ise tecrübeleri olan bir iş adamı olarak büyük şirketlerin nasıl problemli bir konuma geldiğini açıklamaktadır.[2] En başarılı ve en zeki yöneticilerin bile bu yönlerine çok güvenip basit, hatalar yapıp, tuzaklara düşebileceğini göstermektedir. Bu gibi durumlardan sonra ise daha büyük hatalar da birbirini takip edecektir.

Keough, Coca-Cola Company şirketinin efsanevi başkanıdır ve bu şirket ile çalışmaya başlaması 1950 yılına kadar uzanır. 1981 yılında başkanlık pozisyonundan emekli olmuştur.

Aynı zamanda 1986 ile 1993 yılları arasında dünyanın en büyük şişeleme sisteminin (Coca-Cola Enterprises, Inc.) yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Buna ek olarak 1985 yılından 1989 yılına kadar Columbia Pictures, Inc. adlı şirketin başkanlık pozisyonunda bulunmuş, şirketi Sony alınca görevinden ayrılmıştır.

Keough McDonald’s, the Washington Post, H.J.Heinz, Convera and the Home Depot adlı kuruluşlarda, yönetim kurulu üyesi olarak görevlerde bulunmuştur. Keough, en son IAC/InterActiveCorp, Yankee Global Enterprises LLC, Berkshire Hathaway ve the Coca-Cola Company şirketlerinin yönetim kurullarına danışmanlık yapmaktaydi. 24 Şubat 2015 tarihinde vefat etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Coca-Cola Company, bio.
  2. ^ Donald Keough, The Ten Commandments for Business Failure - İş Yaşamında Başarısızlık için 10 Emir.