Don't Starve

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Don't Starve (Açlıktan Ölme)
Don't Starve logo.jpg
Yayımcı(lar) Klei Entertainment
Yapımcı(lar) Klei Entertainment
Platform(lar) Microsoft Windows, OS X, Linux, PlayStation 4
Çıkış tarih(ler)i Microsoft Windows, OS X & Linux
23 Nisan 2013
PlayStation 4
8 Ocak 2014
Tür(ler)i Aksiyon-macera
Biçim(ler) Tek oyunculu
Ortam Dijital indirme

Don't Starve (Açlıktan Ölme), açık dünya üzerinde bir aksiyon-macera oyunudur. Yapımını ve dağıtımını Klei Entertainment yapmıştır. Oyun, Microsoft Windows, OS X ve Linux tabanlı Steam üzerinden 23 Nisan 2013'te piyasaya sunulmuştur. PlayStation 4 versiyonu 8 Ocak 2014 tarihinde çıkmıştır.[1] Oyuna ek özellikler getiren Don't Starve:Reign of Giants 30 Nisan 2014 tarihinde steam üzerinden sunulmuştur.[1] Klei Entertainment tarafından 15 Aralık 2014'te Steam üzerinden oyunun çoklu oyuncu versiyonu olan Don't Starve: Together'ı erken erişim olarak piyasaya sürmüştür.[2] Yine Klei Entertainment tarafından, 1 Aralık 2015'te oyuna ek yeni özellikler getiren Don't Starve: Shipwrecked DLC'si Steam üzerinden piyasaya sürülmüştür.[3]

PlayStation Plus üyeleri, oyunu bedava olarak indirebilirler.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Wilson:

(Lakabı: "Beyefendi Bilim Adamı", sloganı: "Zekam ile her şeyi fethedeceğim!")

Oyunun ana karakteridir, sakalı uzar ve sakalı ile meat effigy yapmanızı sağlar. (Diğer karakterlerde Wilson gibi sakal çıkmadığından, elde etmek için akıl sağlığını düşürmek ve ortaya çıkan siyah tavşanların tüylerini elde etmek gerekir.) Sakalı ayrıca kış geldiğinde soğuktan korumada da yardımcı olur.

Örümceklerden çok korktuğu için örümcekler onu takip ederken daha hızlı koşar ve akıl sağlığı daha çok düşer..

Willow:

(Lakabı: "Kundakçı", sloganı: "Her şey yanınca daha güzel.")

Oyuna başlarken elinde bir çakmakla doğar, kendisini kötü hissedince çakmağı ile etrafı yakmaya başlar. Ateşten zarar görmez. Elindeki çakmakla zifiri karanlıkta zarar görmeden ilerleyebilir.

Wendy:

(Lakabı: "Yakınını kaybetmiş kimse", sloganı: "Abigail? Geri gel! Seninle oynamam bitmedi.")

Başlangıçta bir çiçek ile doğar. 2 ila 4 gün arasında bu çiçek açar. Açtıktan sonra yere atılarak ve yanında bir tavşan veya kuş kurban edilerek (örümcek, köpek vs. de öldürülebilir) ikiz kız kardeşi olan Abigail çağrılabilir. Abigail sizin saldırdığınız ya da size saldıran moblara saldırır. Ölürse çiçeğini tekrar düşürür ve aynı rutin yinelenerek tekrar çağrılabilir.

Wolfgang:

(Lakabı: "Güçlü adam.", sloganı: "Ben güçlü değilsem. Hiç kimse güçlü değildir.")

Başlangıçta fazladan canla doğar. Açlığı 230 üstü iken gücü artar ve normal karakterlerden 2 kat fazla vurur, 100 ila 230 arasındayken 1.5 kat fazla vurur, 100'ün altındayken 0.5 vurur. Diğer karakterlerden daha çabuk acıkır. Karanlıktan ve canavarlardan korkar, bu nedenle akıl sağlığı diğer karakterlerden daha hızlı düşer.

WX-78:

(Lakabı: "Ruhsuz Otomat.", sloganı: "Empati modülü yanıt vermiyor.")

(Mutfak Robotu)

Çürümeye yatkın olan yemekleri yerse, canı ve akıl sağlığına zarar gelmez, tersine fayda sağlar. Yağmurlu havalarda yıldırımı üstüne çeker ve hem ortalığı aydınlatır hem de güçlenir, fakat akıl sağlığı düşer. Yağmurda her 2 saniyede bir 1 can kaybeder . Oyuna düşük taban değerleriyle başlasa da gears(dişliler) yiyerek bu değerleri arttırabilir.

Wickerbottom:

(Lakabı: "Kütüphaneci", sloganı: "Şşşş! Konuşma!")

Bilim makinesi olmadan eşya yaratabilir ve menüde kitaplar adında bir yer açılır. Kendisi kitap yazabilir. Bu kitaplar sayesinde etrafında kuşlar, ahtapot kolları, beslenebileceği bitkiler bitirebilir. Uyku ihtiyacı yoktur ve uyumaz. Oyuna 2 kâğıt ile başlar .

Wes:

(Lakabı: "Sessiz", sloganı: "...")

Oyunun tek konuşamayan karakteridir. Balonlar yapıp akıl sağlığını düzeltebilir, fakat bunu yapmak 10 cana mâl olur. Adventure modunda kilitli bir odada bulunca açılır.

Woodie:

(Lakabı: "Kereste Jack", sloganı: "Bu ağaç güzel değil mi?")

Daha hızlı ağaç keser ve tükenmeyen bir baltayla doğar. Ayrıca fazla ağaç keserse kunduza dönüşür ve dolunayda da geçerlidir. Kunduza dönüştüğünde belirli bir süre kunduz olarak kalır ve o esnada çok güçlüdür. Süre bittiğinde bayılır ve ertesi gün normale dönmüş olarak (aynı zamanda canı ve akıl sağlığı düşmüş, acıkmış halde) uyanır.

Maxwell:

(Lakabı: "Kukla Ustası", sloganı: "Özgürlük!")

Oyunun son açılan karakteridir ve ayrıca bizi bu adaya atan kişidir. Başlangıçta 4 Nigthmare Fuel, Dark sword, Night Armor, Purple Gem ve Codex Umbra adlı itemi verir. Normal karakterler bu eşyaları kullanırsa akıl sağlıkları azalır, fakat Maxwell'de böyle bir şey olmaz. Bu karaktere sahip olmak için bir portaldan geçip Maxwell'i geçmemiz/yenmemiz gerekir.Ayrıca Maxwell, Nightmare Fuel kullanarak kendinden bir klon yaratabilir .

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

[1]

  1. ^ http://store.steampowered.com/app/282470/