Doğum yanlılığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Doğum yanlısı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Doğum yanlısı. doğumların artırılmasını savunan görüş. Pro-natalist (doğum yanlısı) teriminin Türkçe karşılığı. Dogum yanlılarının en önemlisi fransız filizof Auguste Comte'dur. Comte savunduğu Pozitivist düşüncede nufus artışını ve nüfus yoğunlaşmasını ekonomik ve sosyal kalkılmanın en önemli faktörü sayar. Doğum yanlıları, Malthus'un fikirlerine şiddetle karşı çıkarlar.

Nüfusu ekonomik ve sosyal kalkınmanın en önemli etmeni sayarlar. Fransız hukukçu ve filozof Jean BODIN (Cumhuriyetin altı kitabı) adlı eserinde, dünyada en büyük zenginligi insan olarak niteleyen önemli doğum yanlılarındandır. Türkiye Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, gazeteci Zeynep Atikkan, Gazeteci Tuncay Özkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sosyolog Prof. Dr Mustafa Erkal, emekli vaiz Fethullah Gülen, Eski MHP Başkanı Alparslan Türkeş, Eski Başbakan Necmettin Erbakan ünlü doğum yanlılarıdır. Atatürk döneminde Malthusçu yayınları yasaklamış 100 milyonluk Türkiye'nin bir an önce olmasını istiyordu.

ekonomist - demograf Gerard-François Dumont yazdığı 'L'europe ridee' gibi kitapları ile önemli doğum yanlılarındandır. Amerikalı Julian Simon 'da önemli doğum yanlılarındandı.

Çevrinin kirletilmesinin en önemli nedenini nüfus artışı olarak gören görüş,tamamiyle yanlıştır. Doğa ile içiçe yaşayan insanların ekosisteme zararı yoktur. Ancak vahşi kapitalizm ve onun fabrika atıkları buğün yaşadığımız çevre felaketinin nedenidir. Türkiye'de Atatürk döneminde başlatılan, doğum yanlısı uygulamalar, 1965'de Adalet Partisi tarafından değiştirilmiş, doğum karşıtı Malthusçu politikalar başlamıştır. Kenan Evren, Vehbi Koç, Süleyman Demirel ünlü Türk Malthusçulardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak kitap. ATATÜRKÇÜ NÜFUS VE EKONOMİ POLİTİKASI. Yazar. Metin Günel.