Doğum yanlılığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Doğum yanlısı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Doğum yanlılığı, doğumların artırılmasını savunan görüş. Natalizm teriminin Türkçe karşılığıdır. Doğum yanlılarının en önemlisi Fransız filozof Auguste Comte'dur. Comte savunduğu Pozitivist düşüncede nüfus artışını ve nüfus yoğunlaşmasını ekonomik ve sosyal kalkınmanın en önemli faktörü sayar. Doğum yanlıları, Malthus'un fikirlerine şiddetle karşı çıkarlar.

Nüfusu ekonomik ve sosyal kalkınmanın en önemli etmeni sayarlar. Fransız hukukçu ve filozof Jean Bodin Cumhuriyetin Altı Kitabı adlı eserinde, dünyada en büyük zenginliği insan olarak niteleyen önemli doğum yanlılarındandır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, gazeteci Zeynep Atikkan, gazeteci Tuncay Özkan, eski Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sosyolog Prof. Dr Mustafa Erkal, emekli vaiz Fethullah Gülen, eski MHP Başkanı Alparslan Türkeş, eski Başbakan Necmettin Erbakan ünlü doğum yanlılarıdır. Atatürk, döneminde Malthusçu yayınları yasaklamış ve 100 milyonluk Türkiye'nin bir an önce olmasını istemiştir.

Ekonomist ve demograf Gerard-François Dumont yazdığı L'europe ridee gibi kitapları ile önemli doğum yanlılarındandır. Amerikalı Julian Simon da önemli doğum yanlılarındandı.

Çevrinin kirletilmesinin en önemli nedenini nüfus artışı olarak gören görüş, tamamıyla yanlıştır. Doğa ile iç içe yaşayan insanların ekosisteme zararı yoktur. Ancak vahşi kapitalizm ve onun fabrika atıkları bugün yaşadığımız çevre felaketinin nedenidir. Türkiye'de Atatürk döneminde başlatılan, doğum yanlısı uygulamalar, 1965'te Adalet Partisi tarafından değiştirilmiş, doğum karşıtı Malthusçu politikalar başlamıştır. Kenan Evren, Vehbi Koç, Süleyman Demirel ünlü Türk Malthusçulardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ATATÜRKÇÜ NÜFUS VE EKONOMİ POLİTİKASI. Yazar: Metin Günel.