Divaştiç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Divaştiç
Pencakent Hükümdarı
Hüküm süresi 708-722
Önce gelen Çakın Çor Bilge[1]
Sonra gelen Emevi hakimiyeti
Doğum Semerkant
Ölüm 722
Horasan

Divaştiç, Müslümanların Maveraünnehir'i fethi sırasında Maveraünnehir'i yöneten bir Soğd lideridir. 708'den 722'ye kadar Pencikent'in yöneticisi olmuştur.

Soğd kökenli bir ailenin çocuğu olarak Semerkant'ta dünyaya geldi. Bazı kaynaklar tarafından ailenin kökeni Sasani kralı V. Behram'a kadar bağlanmaktadır.[2]

Soğd bölgesinde, Semerkant merkezli küçük devletlerin konfederasyonu görülmekteydi. Pencikent şehri de Panç hükümdarları olarak da adlandırılan yöneticiler tarafından idare edilmekteydi. 693-708 yılları arasında Panç hükümdarı olarak Türk kökenli Çakın Çor Bilge yönetimde bulunmaktaydı. Çakın Çor Bilge'nin ölümüyle damadı olduğu kabul edilen Divaştiç, Pencikent şehrinin hükümdarı seçildi[1].

İslâm kaynaklarında, Semerkant bölgesinin hâkimi olarak belirtilmiş ve Şûr Dîvâstî olarak adlandırılmıştır.[2] 722 yılında Emevîler'in Fergana'ya akınları üzerine Zerefşan şehri yakınlarında gerçekleşen savaşta Emevi komutan Saîd bin Amr'a yenilmiş ve sonrasında öldürülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Soğd Merkezi Yönetimi ve Onun Köktürk Kağanlığı' na Bağlılık Şartları, Gazi Türkiyat, Güz 2013/13: 81-90, Yazan: Bobur Gayıbov
  2. ^ a b "MÎKÂLÎLER", İslam Ansiklopedisi, cilt: 30, sayfa: 46-47, yıl: 2005[ölü/kırık bağlantı]