Dithmarschen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 54°05′K 9°05′D / 54.08°K 9.08°D / 54.08; 9.08

Flama Konum
Dithmarschen'in flaması Almanya haritasında Dithmarschen'in konumu
Temel veriler
Eyaleti: Schleswig-Holstein
Yüzölçümü: 1.404,75 km²
Nüfus: 137.390 (30 Eylül 2005)
Nüfus yoğunluğu: Km² başına 98
İdari Merkez: Heide
Plakası: HEI
Resmi Web Sitesi: www.dithmarschen.de
Siyaset
Belediye Başkanı: Dr. Jörn Klimant

Dithmarschen, Almanya'nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyâletinde il.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Schleswig-Holstein eyâletinin batısında, Hamburg ile Kuzey Frizonya arasında yer alır. Nüfusu, 30 Eylül 2005 itibarıyla 137.390’dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"Thiatmaresgaho" adıyla, 9. yüzyıldan itibaren anılmaya başlanan bölge, ortaçağ boyunca bağımsızlığını "İsviçre tipi bir köylü cumhuriyeti" niteliğinde koruduktan sonra Danimarka ve Schleswig-Holstein dükleri arasında paylaşıldı. 1867'de Prusya'ya bağlandı. II. Dünya Savaşı sonrası bölgeye yerleştirilen savaş sürgünleri nüfusu neredeyse iki katına çıkardı.

Ekonomi ve görülmeye değer yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dithmarschen ili, Hamburg metropolünün bir parçası olarak değerlendirilir. Bölge ekonomisi geçmişte tarıma dayalıyken 20. yüzyılda bulunan petrol, ekonomik yapıyı yeniden şekillendirmiştir. Rafineri ve kimya tesisleri istihdam açısından önem taşırken, turizm ve rüzgâr enerjisi tesislerinden de önemli gelir elde edilmektedir. İşsizlik oranı 2005 yılı rakamlarına göre yüzde 12,1 seviyesindedir. Dithmarschen toplam 12 doğal koruma bölgesiyle doğaseverler için çekici bir tatil merkezi konumundadır. Başta il müzesi (Dithmarscher Landesmuseum) olmak üzere bölgenin tarihi ve doğal dokusunu aktaran çok sayıda müze bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]