Meclis Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meclis Parkı
Harita
TürŞehir parkı
KonumTürkiye Çankaya, Ankara, Türkiye
Koordinatlar39°54′42″K 32°51′14″D / 39.91167°K 32.85389°D / 39.91167; 32.85389
Açılış23 Nisan 1986
İşletmeciÇankaya Belediyesi
DurumEtkin

Meclis Parkı; Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan bir şehir parkıdır. Resmi adı Milli Egemenlik Parkı olsa da, Türkiye Büyük Millet Meclisi arazisinin etrafını çevrelemesinden dolayı yaygın olarak bu şekilde anılmaktadır. Genellikle paten ve kaykay sporuyla ilgilenenler tarafından kullanılan parkın içinde bir adet süs havuzu, bir tane amfitiyatro ve çok sayıda anıt-heykel yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Meclis Parkı; 23 Nisan 1986 tarihinde, açılışın yapılacağı günün aynı zamanda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmasından ötürü, çeşitli ülkelerden gelen çocukların katılımıyla açılmıştır. Bu bağlamda büyük çaplı bir organizasyon gerçekleştirilmiş, park içerisinde çeşitli etkinlikler düzenlenip konserler verilmiştir. Parkın peyzaj düzenlemesinde kullanılan ağaç ve bitkiler ise açılışa katılan ülkeler tarafından gönderilmiştir.[1]

Ayrıca, geçmiş yıllarda yine TBMM tarafından düzenlenen bir etkinlik ile geçmişten günümüze kadar Ankara'ya hizmet etmiş önemli kişiler adına çok sayıda ağaç dikilmiştir. Adına ağaç dikilen isimler arasında ünlü botanikçi Hikmet Birand, dönemin maliye bakanı ve ODTÜ rektörü Mustafa Kemal Kurdaş ile özellikle Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde Ankara'nın imar edilmesinde büyük payı olan Clemens Holzmeister, Hermann Jansen, Mimar Kemalettin Bey, Sedad Hakkı Eldem ve Arif Hikmet Koyunoğlu gibi mimarlar yer almaktadır.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Koray Kültürel (1 Ağustos 2015). "Kaykaycıların Buluşma Noktası: Meclis Parkı". Bilkent Post. 8 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2019. 
  2. ^ "Milli Egemenlik Parkı'na, Ankara'ya hizmet edenler anısına ağaç dikildi" (PDF). Ankara: TBMM Bülteni. 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 18 Eylül 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]