Dikilitaş, Beşiktaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muratero (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.04, 1 Ocak 2017 tarihli sürüm (Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik)
Dikilitaş
Semte adını veren Dikilitaş
Beşiktaş
Beşiktaş
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Beşiktaş
İdare
 • Muhtar Nurcan Sızmaz Turan
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 17,305 [1]
Zaman dilimi [[UTCUTC+2]] (DAZD)
Posta kodu
34349
Alan kodu 212
Plaka kodu 34

Dikilitaş, İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde Balmumcu ile Fulya arasında kalan semt. Kuzeyden Gayrettepe, doğudan Balmumcu ve Yıldız, güneyden Abbasağa ve Türkali ile batıdan da Şişli'ye bağlı Teşvikiye mahalleleri ile çevrilidir. Barbaros Bulvarı doğu sınırını, Hakkı Yeten Caddesi batı sınırını oluşturur.

Semte adını veren Dikilitaş'ın yanında bulunan açıklayıcı plakada, "II. Mahmud'un 1810 (Hicri 1224) tarihinde bir yarış sırasında bu taşın yerine diktirdiği devekuşu yumurtasına bin yüz elli beş adım uzaktan, şeşhane denilen tüfekle yaptığı atışla isabet kaydetmesi dolayısıyla hatıra olarak bu taş dikilmiştir. Taşın kitabesinde yazılı olan şiir Enderunlu Vasıf'ındır." yazmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile Darphane ve Damga Matbaa Genel Müdürlüğü bu semtte yer alır. Darphane Genel Müdürlüğü'nün bulunduğu kuzey kesimi "Darphane" olarak da bilinir.

Ulaşım

  • 26 (DİKİLİTAŞ - EMİNÖNÜ - YENİKAPI)
  • 43 (DİKİLİTAŞ - TAKSİM)

Kaynakça