Digg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Digg, Social Bookmarks'ın her türlü haber, video ve podcast üzerine uzmanlaşmış bir arzcısıdır. Kullanıcılar tarafından başlık, tasvir ve kategoriler ayarlanarak yeniliklere (Blog girdileri, basın bildirileri veya haberler) işaret edilir ve diğer kullanıcılar tarafından “digg it!” butonu vasıtasıyla pozitif olarak değerlendirilir. Fakat bu işaretler spam veya bir başka açıdan sorunlu olarak değerlendirilebilir; işaret o zaman gömülür (bury). Digg it butonu kendine ait bir blog üzerine de konulabilir.

Bu hizmet popülerliği sebebiyle Slashdot’la kıyaslanmıştır. Bu rekabet diggdot.us gibi Digg ve Slashdot’un yanı sıra del.icio.us tarafından sık işaretlenmiş yer imlerini bünyesinde toplayan arzcıların (servis sağlayıcısı) ortaya çıkmasını sağlamıştır. Digg’in diğer bir etkisi de çok küçük web sayfalarının bile “başarılı” digg’lenme sonrasında aşırı talep görüp çevrimdışı düşmesine yolaçabilmesidir (bu durumda “Digg etkisi/Digg effect”ten bahsedilir). Bunun çaresi, digglenmiş web sayfalarını mirror sunuculardan hizmete koymak ve böylece yükü hafifletmektir.

Problemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Digg, web topluluğu sosyal dinamiği üzerine tesis edilmiş bir iş modelidir. Kullanıcı yönlendirmeli içeriğin içkin riski, Mart 2007 nin başlarına doğru rastlayan günlerde HD-DVD AACS işlem anahtarı numarası web sitesinde postalandığı vakit gün yüzüne çıkmıştır.

Bunu müteakip Digg HD-DVD Trade Group tarafından yazılı olarak AACS anahtarı referanslarını silmek üzere ihtar edilmiştir. Site bunun üzerine numaraya yorumlarda yer veren veya numarayı yayımlayan web sitelerini içeren onlarca girdinin muhatapı olmuştur.

3 Martta Digg teslim olup resmen bu numarayı ihtiva veya numaraya işaret eden postaları silmeyeceğini bildirmiş, böylelikle muhtemelen kanuni yaptırımlara tabi tutulabilecek olan asabi internet kullanıcılarına boyun eğmiştir. Bu gerginlik seyrederken faaliyet öyle yaygınlaşmıştır ki artık sır olarak saklanamaz olmuş, bu faaliyeti isminde barındıran domainler ortaya çıkmış, T-Shirtler bastırılmıştır ve birçok blogcu da anahtar numarayı blog girdilerine serpiştirmiştir. Gazetelerin durumu haber malzemesi yapması üzerine numara yeni bir internet fenomeni olma yoluna ilerlemiştir.

Diggnation Podcast[değiştir | kaynağı değiştir]

diggnation, en iyi digg katılımlarını tanıtan ve tartışan haftalık Video Podcast’tir. Moderasyonu digg.com’un kurucuları Kevin Rose ve Alex Albrecht tarafından yapılmaktadır. Her ikisi de geçmişte ABD’deki teknoloji kanalı TechTV’nin “The Screen Savers” programında birlikte çalışmışlardır. Diggnation, Revision 3 programının bir parçasıdır ve şirketin internet sayfasından ulaşılabileceği gibi diggnation.com URL’sini yazarak da siteye girilebilir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]