İçeriğe atla

Dhoom 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dhoom 3
YönetmenVijay Krishna Acharya
YapımcıAditya Chopra
Hikâye (eser)Vijay Krishna Acharya
Aditya Chopra
OyuncularAamir Khan
Abhishek Bachchan
Katrina Kaif
Uday Chopra
Jackie Shroff
MüzikPritam
Julius Packiam
Görüntü yönetmeniVijay Krishna Acharya
Sanat yönetmeniSudeep Chatterjee
KurguRitesh Soni
StüdyoYash Raj Films
CinsiSinema filmi
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i20 Aralık 2013 (2013-12-20)
Süre172 dakika
Ülke Hindistan
DilHintçe
Bütçe1.500.000.000
Hasılat5.420.000.000
Önceki filmDhoom 2

Dhoom 3, Vijay Krishna Acharya'nın yönettiği, Aamir Khan'ın başrolünde oynadığı 2013 yapımı Bollywood filmidir. Yapım 5,4 milyar Hindistan rupisi hasılat elde etmiştir. Önceki seride Jai Dixit rolünü oynayan Abhishek Bachchan ve Ali Ekber rolünü oynayan Uday Chopra bu seride de aynı rolü canlandırıyor. Serinin bu bölümünde Chicago'da banka soygunu yapan Hint bir soyguncunun peşindedirler.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1990 yılında Büyük Hint Sirki'nin (The Great Indian Circus) sahibi İkbal Harun Khan'ın Western Bank of Chicago'ya yüklü miktarda para borcu vardır. Bu yüzden sirk borçlar nedeniyle kapanmanın eşiğindedir. İkbal Khan kaliteli gösteriler sayesinde çok para kazanarak borçları ödemeyi planlanmaktadır. Bunu göstermek için bankanın sahibi Anderson'u gösteriye davet eder. Kaliteli gösteriler sayesinde sirki ilerleterek çok para kazanacağına, borçların kısa zamanda ödeneceğine Anderson'u ikna ederek sirkin kapanmasının ertelenmesini sağlamaktır. Anderson gösteriye gelir. İkbal Khan birkaç sihir numarası gösterir. Daha sonra Dünya'da daha önce yapılmamış bir gösteri yapacağını söyler. İkbal Khan oğlunu bir kutuya koyar ve kutuyu kapatır. Daha sonra kutu açıldığında çocuk orada yoktur. Daha sonra oğlu arka taraflardan çıkar, gelir. Gösteri burada biter. Ancak Anderson ikna olmaz, kararının kesin olduğunu söyler. Bankacılar giderken İkbal'in oğlu Sahir bankacılara sirki kapatmamaları için yalvarıp yakarır. İkbal, Sahir'e bankacılara yalvardığı için kızar. Sonra İkbal, Anderson'a silah çeker. Ancak onu vurmaz ve başına sıkarak intihar eder.

2013 yılında Sahir Khan tarafından Western Bank of Chicago ve şubeleri soyulmaya başlamıştır. Sahir paraları aldıktan sonra taşıyabildiği kadar parayı yanına alır, taşıyamadığını ise yüksek bir yerden aşağıdaki kalabalığa dağıtırdı. Kaçarken siyah motor kullanırdı. Başında hep bir kask olduğu için polisler yüzünü hiç görmemişti. Soygunlara bir türlü engel olunamaz ve Hindistan'dan Jai Dixit ve Ali Ekber isimli iki polis çağrılır. Bu sırada Sahir, çaldığı paralarla Büyük Hint Sirki'ni yeniden kurar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahir Khan[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Hint Sirki'nin sahibi İkbal Khan'ın oğludur. Sert bir mizaca sahiptir. O küçükken babası gözünün önünde kafasına sıkarak intihar etmiştir. Olaydan 23 sene sonra babasının intikamını almak için Western Bank of Chicago ve şubelerini soymaya başlar. Ancak hiçbir polis soygunları onun yaptığını bilmez.

Samar Khan[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Hint Sirki'nin sahibi İkbal Khan'ın oğludur. Sahir'in ikizidir. Saf bir mizaca sahiptir. Çok da zekidir fakat kekeleme ve kafasını sürekli sağa ve sola çevirme huyu vardır. Babası intihar ederken kutunun içindedir. Fakat babasının sırrı bozulmasın diye o kutudan bir saniye bile çıkmamıştır.