Devre bükme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Devre bükme veya Ses büzme (Circuit Bending) kelime muhtemelen sesleri garip hale getirmekten gelmekte), ses çıkaran elektronik cihazların devresi modifiye edilerek sesin farklı şekilde çıkarılarak yapılan bir tür müziktir, glitch kültürüne dayanmaktadır. Genelde oyuncaklar vb. cihazlara yapılır, örneğin devreye kondansatör eklenerek yankı efekti oluşturulur veya transistörler ile farklı efektler oluşturulabilmektedir. Circuit Bending, Glitch Arta benzesede Glitch Artın bir türü değildir, zira bozulma yapmadanda müzik yapmak mümkündür.

Sadece müzik ile sınırlı değildir, örneğin kalın ses çıkaran bir oyuncağı ince sese çevirme gibi işlemlerde yapılmaktadır. Circuit Bending ile sadece müzik değil, görsellerde değiştirilebilmektedir özellikle 8-16 bit döneminden kalma konsollarda görüntü ve ses çiplerine giden veri bozularak farklı efektler elde edilebilmektedir.

Circuit Bending sonucu çıkan efektler genelde rastgele deney sonucu olur üzerinde fazla durulmadan rastgele bağlantı genelde amatörler tarafından yapılır ve genelde kısa devreye neden olur, Circuit Bending genel olarak pille çalışan cihazlarda yapılır, şehir elektriğine bağlı cihazlarda ölümcül sonuçlar olabileceğinden sanatçı dikkatli olmalı ve kontrol kalemi, elektriksel ölçüm cihazlarına sahip olmalı ve elektrik konusunda deneyimli olmalıdır.