Depo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Finlandiya, Kotka'da bir depoda, ürünler iyi tasniflenmiş bir şekilde görülmektedir. Sağ koridor başlangıcında ise istiflenmiş halde paletler bulunmaktadır.

Depo ya da ambar, Ticari değeri olan ürünlerin muhafazası amacıyla yapılmış özel yapılardır. Mamul mal üreticileri, ticari işletmeler, ithalat ve ihracat firmaları, toptan satıcılar, nakliye firmaları gibi pek çok sektör tarafından kullanılmakta olan depolar, daha çok şehirlerin endüstriyel bölgelerinde yer almaktadır. Depo ayrıca Demiryolu, deniz taşımacılığı ve hava yolu taşımacılığı bünyesinde yükleme ve boşaltma mekanları olarak da kullanılabilmektedir. İçerisindeki mevcut mal sirkülasyonunun sağlanabilmesi amacıyla vinç, forklift gibi araçlar ve buna yardımcı palet adı verilen genellikle ağaç hammaddeli altlıkların kullanımı önemlidir.

Depolama ve nakliye sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En yaygın ambar depolama sistemlerinden bazıları şunlardır:

  • Palet rafı seçici, içeri girme, arabaya servis, çift derinlik, geri itme ve yerçekimi akışı dahil
  • Konsol rafları, kereste gibi uzun ince nesneleri depolamak için paletler yerine kolları kullanır.
  • Asma kat depoya yarı kalıcı bir depolama katı ekler[1]
  • Dikey Kaldırma Modülleri, ünitenin her iki tarafında depolanan dikey olarak düzenlenmiş tepsilere sahip paketlenmiş sistemlerdir.
  • Yatay Karuseller, bir çerçeve ve dönen bir kutu taşıyıcısından oluşur.
  • Dikey Karuseller, metal mahfazada dikey kapalı döngü rayına monte edilmiş bir dizi taşıyıcıdan oluşur.

"Parça toplama", bir ürünün ayrı birimlerde toplanıp elleçlendiği ve sevkiyattan önce kartona, kutuya veya başka bir konteynere yerleştirildiği bir tür sipariş seçim sürecidir. Katalog şirketleri ve internet perakendecileri, ağırlıklı olarak parça toplama operasyonlarına örnektir. Müşterileri nadiren palet veya koli adetlerinde sipariş verirler; bunun yerine, genellikle bir veya iki parçadan sadece bir veya iki parça sipariş ederler. Parça toplama sistemini oluşturan birkaç unsur vardır. Bunlar sipariş, toplayıcı, toplama modülü, toplama alanı, elleçleme ekipmanı, konteyner, kullanılan toplama yöntemi ve kullanılan bilgi teknolojisini içerir.[2] Depo içindeki her harekete bir iş emri eşlik etmelidir. İşçiler malları iş emri olmadan hareket ettirdiğinde veya bir depolama konumu sistemde kayıtsız bırakıldığında, depo operasyonu başarısız olabilir.

Deponun depolama planı tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri Ürün Hacmidir. Yüksek talep gören ve müşteriye veya bir sonraki iş istasyonuna kısa sürede ulaşması gereken ürünler, taşınacak mesafeyi azaltan ve böylece harcanan zamanıda azaltan alçak depolama rafları veya hatta ana koridorlar gibi yerlerde saklanmalıdır. Buna karşılık, daha az sıklıkta taşınan ürünler, ana koridorlardan ve hatta daha yüksek depolama raflarından uzak bir yere yerleştirilebilir.

Depodaki malzeme yönü ve izleme, Depo Yönetim Sistemi (WMS), veritabanı tarafından yönlendirilen bir bilgisayar programı tarafından koordine edilebilir. İş prosedürlerinin geliştirilmesi, depo personelinin eğitimi ile el ele gider. Çoğu firma, çalışma yöntemini standartlaştırmak ve en iyi uygulamaları teşvik etmek için WMS uygular. Bu sistemler, günlük planlama, organize etme, işe alma, yönlendirme ve mevcut kaynakların kullanımını kontrol etme, malzemeleri depoya, içine ve dışına taşımak ve depolamak için yönetimi kolaylaştırırken, depo içinde ve çevresinde malzeme hareketi ve depolama performansında personeli destekler. Lojistik personeli, yolları yönlendirerek ambar verimliliğini artırmak ve ambar işlemlerini kaydederek doğru envanter sağlamak için WMS'yi kullanır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pallet Racking Systems Ltd". 18 Şubat 2014. 28 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2016. 
  2. ^ OPSdesign Consulting (1 Eylül 2009). PICK THIS! A Compendium of Piece-Picking Process Alternatives. Warehousing Education & Research Council (WERC). ISBN 9781892663467.