Denpasar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 8°39′S, 115°13′E

Denpasar
Puputan Anıtı
Puputan Anıtı
Denpasar
[[{{{resmi ad}}} arması|Arma]]
Denpasar'nın Endonezya'da bulunduğu yer
Denpasar
Denpasar
Koordinatlar: 8°39′G 115°13′D / 8.65°G 115.217°D / -8.65; 115.217
Ülke Endonezya Endonezya
İl Bali
Yüzölçümü
 - Toplam 123,98 km2 (47,9 mi2)
Nüfus (2011)
 - Toplam 788.445
İnternet sitesi: http://www.denpasarkota.go.id/

Denpasar, Endonezya'da, Bali Adasının ve Badung ilçesinin (kabupaten) merkezi ve en büyük kenti. Singaraja'nın 70 km güneyinde yer alır.

Badung racalarının 1906'da Felemenk milislerine karşı giriştiği intihar çarpışması burada gerçekleşmiş, kent merkezindeki geniş Puputan Meydanı bu olayın anısına açılmıştır. Kent halkının büyük çoğunluğunu oluşturan Balililer, Pallava alfabesiyle yazılan Endonezya dilinin bir lehçesini konuşur. Balililerin İslam inancı, Hindu geleneklerinden çok etkilenmiştir. Kentte ayrıca genellikle dokumacılıkla uğraşan Arap ve Hint tüccarlar, yerel ticaretin çoğunu ellerinde bulunduran Çinliler ve az sayıda Hıristiyan yaşar.

Başlıca sanayi etkinlikleri gıda işleme, kağıt yapımı, matbaacılık ile makine imalatı ve onarımıdır. El sanatları arasında kumtaşı, hindistancevizi ve kemik oymacılığı, dokumacılık, el örgüsü, sepet örme ve hindistancevizi lifi üretimi ile altın ve gümüş mücevhercilik sayılabilir.

Bir karayolu ağı ile Singaraja'ya ve adadaki öteki büyük kentlere bağlanan Denpasar, Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı'na 13 km uzaklıktadır.

1932'de Hollanda hükümetince yaptırılan Bali Müzesi'nde Tarihöncesi'nden 20. yüzyıl başlarına değin uzanan Bali sanatı örnekleri sergilenir. Kentte, Ulusal Arkeolojik Araştırma Merkezi'nin bir şubesi ile 1962'de kurulan Udayana Üniversitesi bulunur. Önemli merkezler arasında Puri Pemecutan (Pemecutan Tapınağı), St. Joseph Kilisesi, Meredith Anısal Kütüphanesi, Dadung Pazarı, Kokar (Gösteri Sanatları Konservatuvarı), Endonezya Dansları Akademisi ve Abiankohas Sanat Merkezi sayılabilir.