Demesne

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Demesne, tam anlamıyla serflere ya da özgür çiftçiye ait olmayan Lord toprakları olarak tanımlanabilir. Bunlar özgür çiftçilerin ya da serflerin topraklarının yanında da yer alabilirlerdi. Kimi tarihçiler tarafından Domain ile aynı olduğu iddia edilmişse de kimi tarihçiler onu Domain’den kesin çizgilerle ayırırlar. Bir tek Lord’a ait birden fazla Manor olabileceği gözönünde bulundurulursa, Domain o zaman yüzölçümü ne kadar olursa olsun Lord’a ait tüm topraklar olarak anlaşılmalıdır.

Krala ait Domain toplamı ise Kraliyet Toprakları olarak adlandırılırdı. Lord’un Domain toprakları doğrudan işletmekten vazgeçmesi yani işletmeyi devretmeleri, yarıcılığın bir türü olan Stock and Land rent olarak bilinir ve bu haliyle de geleneksel kiracıların sözleşme süresi belli olan ‘Quit-rent’ten açık bir biçimde ayrılır.

J. Blum ve izinden giden tarihçilere göre Senyörlük ve Domain arasında kesin bir ayrım vardır. Buna göre özellikle Fransa’da Senyöre ait olan hem Dominium Directum ve hem de Dominium Utile statüsündeki topraklar ‘Domain’ ya da bazen ‘Reserve’ olarak adlandırılırlardı ve Senyörlük kurumundan farklıydılar.