David di Donatello Ödülleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(David di Donatello Ödülü sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
David di Donatello Ödülleri
Ülke İtalya
Resmî sitesi http://www.daviddidonatello.it/english/index.htm

David di Donatello Ödülleri, İtalyan Sinema Akademisi tarafından 1955 yılından beri her yıl verilmekte olan sinema ödülleri. Yıldan yıla değişmekle birlikte 2008'de 21 kategoride ödül verilmiştir. 2006'da 24 dalda, 1957 yılında ise sadece 3 dalda bu ödüller dağıtılmıştı.

Ödül adını 1386–1466 yılları arasında yaşamış Rönesans çağı ressam ve heykeltıraşı Floransalı Donatello'nun (Donato di Niccolò di Betto Bardi) 1440 civarında yaptığı bronz Davut heykelinden almıştır. Bu heykele de kısaca, Donatello'nun Davutu anlamına gelen David di Donatello adı verilmektedir.

Ödüller esas olarak İtalyan filmlerine verilmekle birlikte yabancı dildeki filmler için de iki ödül kategorisi ayrılmıştır. Bunlardan ilki 1959'dan beri verilmekte olan "En İyi Yabancı Dilde Film" ödülü, diğeri de 2004 yılından beri verilmekte olan "En İyi Avrupa Filmi" ödülüdür. Fatih Akın'ın Duvara Karşı filmi 2005 yılında bu ikinci kategoride aday gösterilmiş ama ödülü kazanamamıştı.[1] Ferzan Özpetek'in filmi Karşı Pencere ise 2003 yılında "en iyi film" dahil 5 dalda bu ödülü kazanmış, ayrıca 7 dalda da aday gösterilmişti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]