İçeriğe atla

David Helfgott

Vikipedi, özgür ansiklopedi

David Helfgott (d. 19 Mayıs 1947), Avustralyalı konçerto piyanisti. Piyanodaki ünlülüğü kadar şizoaffektif bozukluğu ile de ünlenmiştir. Dramlarla dolu yaşamı Oscar ödüllü Shine adlı filme de konu olmuştur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın en önemli piyanistlerinden biri kabul edilen ve hayatı Oscar ödüllü 'Shine' filmi ile beyazperdeye aktarılan şizofreni hastası Helfgott, Melbourne'de Polonya asıllı yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Daha beş yaşındayken babasının öğretmenliği ile harika çocuk olarak tanınmıştır. On yaşına geldiğinde Perth'li piyano öğretmeni Frank Arndt'dan ders almış ve gerek tek, gerekse de ablası Margaret ile katıldığı birkaç yerel yarışmada ödüller kazanmıştır.

On dört yaşına geldiğinde yine Perth'li besteci James Penberthy ve yazar Katharine Susannah Prichard ABD'de müzik eğitimi alması için para toplamış ancak babası henüz bağımsız yaşamaya uygun olmadığını savunarak bu teklifi reddetmiştir.

Helfgott; on dokuz yaşına geldiğinde Londra, İngiltere'deki Kraliyet Müzik Akademisi (Royal Academy of Music)'ne burs kazanmış ve piyanist Cyril Smith ile üç yıl çalışmıştır.

Londra'da kaldığı süre içerisinde akıl rahatsızlığı daha da belirginleşmiştir. 1970 yılında Perth'e dönmüş ve ilk eşi Clara ile 1971'de evlenmiştir. Evliliği bittikten sonra Graylands Sinir ve Akıl Hastalıkları hastanesine yatırılmış ve on iki yıl[1] boyunca elektroşok da içeren psikiyatrik tedavi görmüştür. Doktorlar Helfgott'ın hastalığının nedenini piyano ile nitelendirip çalması yasaklansa da o ümidini yitirmeyip piyanosundan ayrılmayı hiç düşünmemiştir. Hastaneden çıktığında ise piyanosuna tekrar kavuşmuştur.[1]

Yeniden doğuş[değiştir | kaynağı değiştir]

1984'te bir barda yeniden çalmaya başlayıp astrolojist Gillian Murray ile karşılaştıktan birkaç ay sonra ikinci evliliğini yapmış ve 1980'ler ve 1990'lar boyunca Avustralya ve Avrupa'da başarılı konçertolar çalmıştır.

Şu anki müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Helfgott genellikle romantik müzik (Modest Mussorgsky, Sergei Rachmaninoff, Frédéric Chopin, Franz Liszt, Robert Schumann ve Nikolai Rimsky-Korsakov) seslendirmektedir.

Rachmaninov'un 3. Piyano Konçertosu oldukça zor bir eser ve bunu bugüne kadar çok az sayıda sanatçı icra edebildi. Helfgott da bunlardan biri. The Guardian gazetesi David Helfgott için şu ifadelere yer vermiştir:

"Pavarotti futbol fanatiklerine operayı sevdirdi, David de hayatı boyunca hiç klasik müzik konserine gitmeyecek olan insanlara piyanoyu ve klasik müziği sevdiriyor. Gerçekten de 12 yıl akıl hastanesinde yattıktan sonra hayata karışan bir adamın müziğini hemen hemen herkes merak ediyor."

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

David Helfgott şu an Bellingen, Yeni Güney Galler'de "The Promised Land" adlı vadide ikinci eşi Gillian ile yaşamaktadır. Konserlerini evde vermeye devam etmektedir.

Helfgott'ın kedilere, satranca, filozofiye, tenise, yüzmeye ve fit kalmaya ilgisi vardır.

İlgili filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bölge Finalisti - ABC Enstrümental ve Ses Yarışması (6 kez)
  • Time for Peace
  • Honorary Doctorate of Music. Edith Cowan Üniversitesi (Perth, batı Avustralya) - Western Australian Academy of Performing Arts (WAAPA)
  • 26 Kasım 2006'da, David Helfgott resmi olarak Australyalı Ünlüler Yürüşüne dahil edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Akıl hastanesinde geçen 12 yıl HELFGOTT'I piyanosundan ayıramadı". Yeniasir. 13 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]