Dani Rodrik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Dani Rodrik
Dani Rodrik AB.jpg
Dani Rodrik
Doğum 14 Ağustos 1957 (1957-08-14) (60 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Milliyeti Türkiye Türkiye Cumhuriyeti
Dalı Ekonomi
Çalıştığı yerler Kennedy School of Government, Harvard Üniversitesi
Öğrenim Harvard Üniversitesi
Princeton Üniversitesi
Önemli başarıları Politik ekonomi
Aldığı ödüller Leontief Ödülü, (2002)

Dani Rodrik (d. 14 Ağustos 1957), Türk ekonomist.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Prof. Dr. Dani Rodrik, 1982 yılından beri uluslararası siyasal ekonomi dalında Harvard Üniversitesi'nin Kennedy School of Government'ta eğitim veriyor. Rodrik'in ilgi alanı içine giren başlıca konular, küreselleşme, uluslararası ekonomi, politik ekonomi, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, gelir ve ücret dengesi eşitsizliğidir ve bu alanlarında çok sayıda makaleler yayınladı. Odaklandığı başlıca konular ve araştırmaları arasında ekonomik politikanın ne olduğu ve bu ekonomik politikaları onaylayan bazı hükümetlerin diğerlerinden niye daha iyi sonuç aldığıdır.

"National Bureau of Economic Research", "Centre for Economic Policy Research" (Londra), Institute of International Economics ile bağlı olan "Center for Global Development" dergilerine katkıda bulunuyor, ve "Council on Foreign Relations" ve "Review of Economics and Statistics" editörlüğünü yürütmektedir. "Rockefeller Vakfı", "Carnegie Corporation", "Ford Vakfı"'ndan gelen araştırma hibelerinin alıcısıdır.

2002 yılında "Küresel Kalkınma ve Çevre Enstitüsü"nden (Global Development and Environment Institute) "Ekonomik Düşünce Sınırlarını İlerletme" dalında Leontief Ödülü (Leontief Prize for Advancing the Frontiers of Economic Thought) ile ödüllendirilmiştir.

İspanya'dan beş yüzyıl önce göç etmiş bir Sefarad Yahudi ailesine mensup olan Dani Rodrik 1957'de İstanbul'da doğdu. Rodrik, 1976 yılında Robert Koleji'nden mezun oldu. Lisans ve yüksek lisans derecelerini ABD'nin Harvard Üniversitesi'nde alan Rodrik, doktora derecesini ise ABD'de de bulunan Princeton Üniversitesi'nden aldı. 1990 yılında profesörlüğe yükselen Rodrik, 1982 yılından beri Harvard Üniversitesi'nin Kennedy School of Government'ta dersler veriyor. 2009 yılı Temmuz ayından itibaren Radikal gazetesinde köşe yazıları yayımlanmaktadır.

Emekli orgeneral Çetin Doğan'ın damadıdır.

Seçilmiş yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar:

  • Rodrik, Dani (2007). "One Economics, Many Recipes". Princeton University Press. Princeton University Press. ISBN 0-691-12951-7.
  • McMillan, Margaret; Horn, Karen ve Rodrik, Dani (2004). "When Economic Reform Goes Wrong: Cashews in Mozambique". Brookings Trade Forum 2003 : 97–165.
  • Rodrik, Dani (2003) ed. "In Search of Prosperity: Analytic Narratives on Economic Growth". Princeton University Press. ISBN 0-691-09268-0.
  • Rodrik, Dani (2001). "The Global Governance of Trade As If Development Really Mattered ". UNDP
  • Rodrik, Dani (1999). "The New Global Economy and Developing Countries: Making Openness Work". Overseas Development Council. 1 ISBN 56517-027-X.
  • Rodrik, Dani (1997). "Has Globalization Gone Too Far?". Institute for International Economics. ISBN 0-88132-241-5 .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]