Damião Vaz d'Almeida

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Damião Vaz d'Almeida
São Tomé ve Príncipe Başbakanı
Görev süresi
18 Eylül 2004 - 8 Haziran 2005
Yerine geldiği Maria das Neves
Yerine gelen Maria do Carmo Silveira
Kişisel bilgiler
Doğum 28 Nisan 1951

Damião Vaz d'Almeida (d. 28 Nisan 1951), São Toméli siyasetçi. D'Almeida, Afrika ada ülkesi São Tomé ve Príncipe'de 2004-2005 yılları arasında başbakanlık makamında bulunmuştur.

São Tomé ve Príncipe-Sosyal Demokrat Parti'nin (MLSTP-PSD) Kurtuluş Hareketi'nin başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Partisi tarafından seçildikten sonra 18 Eylül 2004'te başbakan oldu ve Menezes'in Maria das Neves hükûmetini görevden almasından üç gün sonra başkan Fradique de Menezes tarafından onaylandı.[1] D'Almeida daha önce Gabriel Arcanjo da Costa ve son olarak Maria das Neves liderliğindeki hükûmetlerde Çalışma, İstihdam ve Dayanışma Bakanı olarak görev yapmıştı.

Príncipe adalı olan D'Almeida, adada bir dizi yüksek görevde bulundu, bunların en önemlisi 29 Nisan 1995'ten 12 Nisan 2002'ye kadar Pagué bölge meclisi başkanı ve Príncipe bölgesel hükûmeti başkanlığıydı.

Damião Vaz d'Almeida'nın hükûmeti hem MLSTP-PSD hem de Bağımsız Demokratik Hareket (ADI) partilerinden bakanlardan oluşuyordu.

2 Haziran 2005'te Başkan Menezes'e istifasını sunarak, Menezes ile çalışma ilişkisinin artık birlikte çalışamayacakları noktaya kadar kötüleştiğini söyledi. İkili, bir memur grevinin nasıl ele alınacağı ve Menezes'in açık deniz petrol bloklarını ödüllendirmesi konusunda fikir ayrılığına düştü.[2] İstifasından altı gün sonra, Maria do Carmo Silveira liderliğindeki yeni bir hükûmet yemin etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "New Sao Tome government sworn in", Reuters, September 19, 2004.
  2. ^ "Prime minister resigns after civil servant strike, oil controversy" 12 Aralık 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., IRIN, June 3, 2005.