İçeriğe atla

Dalmaçya köpeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dalmaçya köpeği
Diğer adlarDalmaçyalı
ÜlkeHırvatistan (Dalmaçya)
Köpek (Canis lupus familiaris)

Dalmaçya köpeği veya Dalmaçyalı, kısa tüylü, beyaz üstüne siyah ya da kahverengi benekli bir köpek ırkı. Genellikle av köpeği olmayan ırklar kategorisinde değerlendirilir. TKC'ye göre faydalı köpekler kategorisindedir.

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalmaçya köpeğinin kökeni, kesin olmamakla birlikte Hırvatistan'daki Dalmaçya bölgesine dayanır. 1800 yıllarından sonra İngiltere'de yetiştirilen bir köpektir. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde refakatçi olarak yetiştirilmektedir.

Dalmaçyalılar yıllarca itfaiyeci köpeği olarak bilindiler. Atlarla aralarının iyi olmasından dolayı aynı zamanda itfaiyeciler yangın söndürmeye giderken at arabalarına eşlik etmiş ve yollarını açmışlardır. İngiltere’de hâlâ bazı modern itfaiye istasyonlarında Dalmaçyalılar bulundurulmaktadır. Yıllar önce dalmaçyalı itfaiyeciler tarafından istasyonlarındaki fareleri kovalamaları için tutulmuşlardır. Dalmaçyalılar kedi gibi fare kovalamaları ile ünlüdürler.

II. Dünya Savaşı sırasında gizli mesaj ve tıbbi malzeme taşımak için kullanıldıkları bilinmektedir.

Fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak boyları 55.5 cm,ağırlığı ise 24 kg idir.

Dalmaçyalıların benekleri siyah veya kahverengidir. Tamamen beyaz doğar ve sonradan beneklerine kavuşurlar.

Erkek Dalmaçyalılar dişi Dalmaçyalılar’a göre daha iri ve ağırdırlar.

Çok iyi av köpekleridir. İdrarında ürik asit bulunmadığı için bahçıvanların favori ırkıdır.

Davranışlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok oyuncu, neşe dolu bir köpektir, ama çok duygusaldır. Yalnız kalmak istemez, küser. Bu nedenle bahçede kulübede yaşamak ona göre değildir. Belleği çok güçlüdür. Kendisine kötü davranan birini yıllar geçse de unutmaz. Enerji doludur, özellikle çocuklarla oynamayı çok sever. Ev hayvanlarıyla arası çok iyidir, ama yabancı köpeklerle anlaşamaz. Çok zeki ve inatçıdır. Koruma ve bekçilik görevlerini yerine getirebilir.

Dalmaçyalılar yüzmeyi çok severler.

Kültürel etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dodie Smith'in yazdığı 1956 çıkışlı Yüz ve Bir Dalmaçyalı romanı ve daha sonra kitaba dayanan Walt Disney Pictures tarafından 1961 yılında çıkan 101 Dalmaçyalı filmi ile 1996 ve 2000 yıllarında çıkan 101 Dalmaçyalı ve 102 Dalmaçyalı filmlerinde işlendi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalmaçyalı Irk Bilgisi Köpek.gen.tr