Dalamar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Dalamar Argent, bir Dragonlance karakteri. Silvanesti'den sürülmüş bir kara elftir. Kara cüppe giyer. Raistlin'in çırağıdır.

Silvanesti'nin hizmetliler evinde doğmuş( Afetten sonra 265 ), o yüzden elflerin aristokrat Büyücü sınıfına kabul edilememiştir ve öğrenim görememiştir. Bunun üzerine kara büyü kitaplarıyla kendini eğitmiş ve kendini büyüye adamıştır. Hatta bunun yüzünden Takhisis'e bile sırt çevirmiştir. Ancak kara büyüyü seçtiği keşfedilince Silvanesti'den sürülmüştür.

En başta Büyücüler Meclisi tarafından casus olarak Raistlin'in yanına gönderilir. Fakat daha sonra Dalamar Büyücüler Meclisi yerine hem büyük bir korku hem de hayranlık duyduğu Raistlin'e sadık kalır. Ondan Elfçe usta anlamına gelen shalafi olarak bahsetmektedir. Rasitlin'in -en başından beri bildiği- ihanetine bedel olarak parmaklarıyla göğsüne açıtığı asla kapanmayan beş yarası vardır. Ayrıca Raistlin ve Caramon'un üvey ablası olan Kitiara'yla birlikte olmuş ve Kitiara'nın aklına kazınmıştır. Ve sonunda Kitiara'yı öldürmüştür.

Raistlin cehennemde Takhisis'in tutsağı olunca Kara Cüppeliler'in başına geçmiştir. Kırmızı cüppelilerin başı Justairus'un kızı Jenna ile beraberdir.

Dalamar, düşünen ve olayları tartan biridir. Kara cüppe giyse bile dengeli biri olunabileceğini gösteren bir Dragonlance karakteridir.