İçeriğe atla

Ejderha Mızrağı Destanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ejderha Mızrağı Destanı, Margaret Weis ve Tracy Hickman tarafından yazılmış kitap serisi. Seri aslında arabayla TSR ile olan iş görüşmelerine giderken Laura ve Tracy Hickman tarafından yaratılmıştır. Serinin orijinal dili olan İngilizcede basılmış 190'dan fazla kitabı vardır. Ejderha Mızrağı dünyasının asıl yaratıcıları Margaret Weis ve Tracy Hickman olsa da birçok yazar yaratılan dünyaya ve kurallarına sadık kalıp onları kullanarak Ejderha Mızrağı dünyasıyla ilgili pek çok kitap yazmıştır. Öyle ki serinin kitaplarının büyük bir kısmının yazarları farklıdır. Aslen üç kitap olup, sonradan karakter derinleştirmeleri, yan hikâyeler, geçmiş ve gelecek eklemeleriyle büyümüş ve büyümeye devam etmektedir.

Kitapların çoğu Krynn adlı dünyanın Ansalon adlı kıtasında geçer. Ansalon'un kuzey-doğusunda yer alan Taladas kıtası az olsa bile hikâyelerde kullanılmıştır. Adlatum kıtasında geçen bir hikâye henüz yazılmamıştır.

Türkiye'de ilk olarak Ankira daha sonra Arkabahçe Yayıncılık ve sonrasında Laika Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. 2016 yılında İthaki Yayınları Türkiye haklarını satın alarak tüm kitapları yeniden yayınlamaya başlamıştır.

İlk yazılan Ejderha Mızrağı kitapları, birinci nesil karakterlerin çıktığı yolculuk ve maceralarını içeren, Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları, Kış Gecesi Ejderhaları ve İlkbahar Şafağı Ejderhaları adlı üç kitaplık seridir. Kurgu ilk olarak Margaret Weis ve Tracy Hickman'ın da içinde bulunduğu masaüstü rol yapma oyunundan yaratılmıştır. Margeret Weis'in oyundaki karakteri Raistlin Majere'dir.

Kromatik Ejderhalar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha Mızrağı Destanı'nda adı geçen ejderha türleri renklerle isimlendirildiklerinden dolayı bu isimleri almışlardır.Kötü ejderhalar olarak bilinirler ve Takhisis'e taparlar, bir nevi onun askerleridir.İlk yaratılan ejderhalardır kötü tanrıça Takhisis bu ejderhaların sadece kendisinin olmasını ve ona hizmet etmelerini istemiştir ve bu yüzden Ejderha Mızrağı'nda ilk tanrılar savaşına - tüm azizler savaşı neden olmuştur.Yeşil,beyaz,mavi,kırmızı,siyah olarak isimlendirilirler.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]