São João Baptista d’Ajudá

Vikipedi, özgür ansiklopedi

São João Baptista d’Ajudá, günümüzde Afrika ülkesi Benin Cumhuriyeti'nde bulunan Ouidah şehrinin yakınlarında bulunan, geçmişte Portekiz'in hakimiyeti altında bulunan dünyanın en ufak sömürge alanı unvanını sahip olan bölge.[1]

Fort São João Baptista d’Ajudá

São João Baptista d’Ajudá 'da oluşturulan bu sömürge alanı sadece ufak bir ticaret merkezinden ve etrafındaki birkaç binadan oluşmaktaydı. Portekiz tarafından 1680 yılında oluşturulan bu alan, daha sonraki yıllarda gerekli önem ve özen gösterilmeyerek terk edilmiştir. 1721 yılında merkezi yeniden canlandırma çabasına giren Portekiz, bu şekilde Gine Körfezi bölgesinde hakimiyet kurmaya çalışmıştır. Köle ticaretinin çok yoğun bir şekilde yapıldığı dönemlerde, önem kazanan bölge önceleri Brezilya daha sonra da São Tomé ve Príncipe sömürge alanlarına bağlı olarak yönetilen bir alan olmuştur. 1844 yılında yeniden terk edilen alan, bölgeye Fransa'nın gelmesi sonucu bir kez daha önem kazanmış, Dahomey Krallığı'ndan alanın da içinde bulunduğu Benin Körfezi sahillerinin tüm kullanım hakkı alınarak bu hak Ocak 1866 yılında aktif hale getirilmiştir. Dahomey Krallığı'nın Fransa tarafından işgal edilmesi sonrasında da São João Baptista d’Ajudá 'yı elinde tutan Portekiz, bu hakimiyetini 1960 yılında Fransa'dan bağımsızlığını kazanan Dahomey Cumhuriyeti'nin 1961 yılında alanı şiddetli bir eylem sonrası ilhak etmesine kadar sürdürmüştür. Bu ilhak olayını ancak 1975 yılında kabullenen Portekiz, bu alanın tadilatı ve burada bir müze oluşturulması için kaynak sağlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Guinness Rekorlar Kitabı; Guinness Superlatives Limited, London 1958; Sayfa 81: "The smallest colony in the world is the Portuguese enclave in the French West African Territory of Dahomey consisting of the Fort of St. John the Baptist (S. Joao Batista de Ajuda). This has been occupied since 1680 and is garrisoned by one officer and a few men".

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]