Dabbe (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dabbe
Dabbe filmine ait poster
Yönetmen Hasan Karacadağ
Yapımcı Hasan Karacadağ
Senarist Hasan Karacadağ
Oyuncular Ümit Acar,
Kaan Girgin,
Serdar Özer,
Ebru Aykaç,
Süha Tok,
Serhat Yiğit,
Zeynep Hasdal Çolakoğlu,
Fulya Candemir,
Sabri Tekinalp,
Murat Seviş
Müzik Türkay Türkmen,
Olay Andaç
Görüntü yönetmeni Seyhan Bilir
Sanat yönetmeni Kyoko K. Uomi
Stüdyo J Plan
Dağıtıcı Özen Film
Türü Korku
Renk Renkli
Yapım yılı 2005
Çıkış tarih(ler)i 10 Şubat 2006[1]
Süre 100 dk.
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Bütçe 250 bin YTL[1]
Hasılat 3.308.372 TL[2]
Devam filmi Dabbe 2

Dabbe, yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini Hasan Karacadağ'ın üstlendiği Türk yapımı bir korku filmidir.[1] Film, Kur'an'da Neml Suresi'nde geçen, din alimlerinin ne olduğu hakkında ortak bir zeminde buluşamadığı Dabbe'tül Arz'ı konu ediniyor ve onu internet ağı olarak yorumluyor.[3] Film, Türkiye sinemalarında 539 bin 381 kişi tarafından izlenmiştir.[2] 2001 yılında çekilen ve bir japon filmi olan yönetmenliğini ve senaryosunu Kiyoshi Kurosawa'nın yaptığı Kairo filminden uyarlanmıştır ayrıca Kairo filminin 2006 yılında vizyona giren ve başrollerinde Kristen Bell ve Ian Somerhalder'in yer aldığı ABD yapımı Pulse isminde bir uyralama filmi daha vardır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Henüz 2006 yılına girilmemişken, Amerika Birleşik Devletleri'nde sıra dışı intihar olayları baş göstermektedir. Türkiye'de bunlara benzer ilk vaka İzmir ilinin Selçuk ilçesinde meydana gelir. İnternet ile arası diğer insanlara oranla daha iyi olan Tarık, ortada hiçbir sebep yokken feci bir şekilde canına kıymıştır. Tarık'ın yakın arkadaşları Sema, Hande ve Cem komiser Süleyman tarafından sorgulanır ama bir sonuç alınmaz. İlerleyen günlerde Cem'e Tarık'ın adresinden bir elektronik posta gelir. Bir ölünün yaşayanlarla iletişim kurması mümkün müdür? Peki ya başka boyuttan varlıkların birer virüs gibi internet üzerinden bulaşıyor olması? Dabbe'tül Arz ortaya çıkıp, gerçekler hayalle karıştığında imkânsız diye bir şey de kalmayacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Türk korku filmi 'Dabbe' mucize yarattı". Milliyet. 22 Mart 2006. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2012. 
  2. ^ a b "Box Office Türkiye". 20 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2012. 
  3. ^ "Yapımcıların kafasını karıştıran film: Dabbe". Sabah. 24 Mart 2006. 12 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]