DEĞİL kapısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

DEĞİL kapısı, girişindeki mantıksal değeri tersine çevirir. Girişteki işaretin lojik 1 seviyesinde olması durumunda çıkış lojik 0 seviyesinde, lojik 0 seviyesinde olması durumunda ise çıkış lojik 1 seviyesinde olur. Tümleme mantık bağlacının dijital sistemlerdeki karşılığıdır.

DEĞİL Kapısının doğruluk tablosu:

A değil A
1 0
0 1


Semboller[değiştir | kaynağı değiştir]

DEĞİL kapısının iki farklı sembolü bulunmaktadır.

'Askeri' DEĞİL Sembolü
'Dikdörtgen' DEĞİL Sembolü

Donanım Tanımı ve Ayak Dizilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

DEĞİL kapıları TTL ve CMOS tümleşik devreleri olarak üretilen temel mantıksal kapılardan biridir. Standart CMOS 4000 serisinin 4049 numaralı tümdevresi içinde 6 adet birbirinden bağımsız DEĞİL kapısını barındırır. Ayakların dağılımıyla ilgili diyagram aşağıda gösterilmektedir.

4049 DEĞİL kapısının ayak dizilim diyagramı
 1  Vdd
 2  Çıkış Q1
 3  Giriş A1
 4  Çıkış Q2
 5  Giriş A2
 6  Çıkış Q3
 7  Giriş A3
 8  Vss
 9  Giriş A4
 10 Çıkış Q4
 11 Giriş A5
 12 Çıkış Q5
 13 Bağlantı yok
 14 Giriş A6
 15 Çıkış Q6
 16 Bağlantı yok

Bu tümdevre birçok yarı iletken devre üreticisi tarafından üretilmektedir. DIL ve SOIC tarzı ayak dizilimine sahip modelleri bulunmaktadır. Tümdevrelerle ilgili detaylı bilgi içeren veri sayfaları (Datasheet) birçok veri sayfası veritabanında bulunmaktadır.

Gerçeklemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

NMOS DEĞİL kapısı
PMOS DEĞİL kapısı
TTL DEĞİL kapısı

Alternatifler[değiştir | kaynağı değiştir]

DEĞİL kapısı ayrıca VE DEĞİL veya VEYA DEĞİL kapıları kullanılarakta elde edilebilir. Aynı giriş işareti bu kapıların herhangi birinin iki ayağına birden uygulandığında çıkış işaretinin bool cebri fonksiyonu DEĞİL kapısıyla aynıdır. Temelde her mantıksal kapı VE DEĞİL veya VEYA DEĞİL kapıları kullanılarak gerçeklenebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu makalenin çoğu Wikipedia'nın aynı başlıklı İngilizce makalesinden (06 Kasım 2006) alınmadır. İngilizce makalenin gösterdiği kaynak yoktur.