Dünya veteriner hekimleri birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
WVA logosu.

Dünya veteriner hekimleri birliği (WVA), Veteriner hekimliği mesleğini dünya çapında temsil eden küresel bir meslek kuruluşu. Bu birlik, ulusal düzeydeki veteriner hekimleri birlikleri için ve veteriner tıbbın farklı alanlarında çalışan veteriner hekimler için bir çatı kuruluştur.[1] Türk Veteriner Hekimleri Birliğide bu birliğin bir üyesidir.[2]

Dünya veteriner hekimleri birliği, Hayvan ve insan sağlığı konularının yanı sıra hayvan refahı konusunda ve birliğe üye örgütlerin/hekimlerin hakları konusunda faaliyetler gösterir. Veteriner hekimliği mesleğinin ve veteriner tıp biliminin geliştirilmesini amaçlar.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

1963 yılında Dr J. Gamgee, ilk Uluslararası Veteriner Hekimler Kongresini topladı. Sonrasında bu girişim "Dünya Veteriner Hekimleri Birliği" halini aldı. Ulusal düzeydeki meslek kuruluşları bu organizasyona üye oldular, bu sayede uluslararası koordinasyon sağlanmış oldu.

Organizasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birliğin rutin görevlerinin yanı sıra yürüttüğü bazı organizasyonlar da vardır. Bunlardan en önemlisi olan Dünya Veteriner Kongresinin 32.'si 2015 yılında İstanbulda gerçekleşmiştir.[3] 2001 yılında alınan bir karar ile Nisan ayının son Cumartesi gününü “Veteriner Hekimler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.[4] Ayrıca 2011 yılı "Dünya Veteriner Hekimler Yılı" olarak kutlanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]