İçeriğe atla

Dünya Mülteci Günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
   Dünya Mülteci Günü
KutlayanlarBirçok ülke
TürüYıllık
Tarih20 Haziran

Dünya Mülteci Günü Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 20 Haziran'da dünyanın her yerindeki mültecileri onurlandırmak adına düzenlenmektedir. 1951 Mülteci Sözleşmesi'nin 50. yılını anmak adına ilk kez 20 Haziran 2001 yılında kutlanmaya başlamıştır.

Bu uluslararası günün amacı, savaş, çatışma veya zulüm nedeniyle ülkelerinden kaçmak zorunda kalan insanların gücünü ve cesaretini kutlamaktır. 2022 yılında Rusya'nın Ukrayna'yı istila etmesini takiben dünyada zorla yerinden edilmiş insanların toplam sayısı ilk kez 100 milyonun üzerine çıkmıştır. Dünya Mülteci Günü, mültecilerin içinde bulundukları duruma karşı empati geliştirmek ve hayatlarını yeniden inşa etme konusundaki cesaret ve dirençlerini takdir etmek için bir fırsat sunar.

Dünya Mülteci Günü için 100'den fazla ülkede, mülteci toplulukları, gönüllü ve yasal kuruluşlar, yerel konseyler ve okullar bu günü onurlandırmak için tiyatro, dans, film ve müzik gibi etkinliklere ev sahipliği yapar. Kutlamalar, birçok yerde bir haftaya yayılarak Dünya Mülteci Haftası'nı oluşturur.

BM Mülteci Örgütü (UNHCR), bireylerin de mültecilere olan desteklerini gösterebilmesi için 2022 yılında mavi kurdele kampanyası organize etmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Add your photo to show solidarity #WithRefugees!". UNCHR Kampanya safyfası. 2022. 5 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]