Düğün kasidesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Düğün kasidesi ya da epithalamium (Yunanca ἐπιθαλάμιον epithalamion - ἐπί epi "üzere" ve θάλαμος thalamos zifaf odası - kelimesinin Latinleştirilmiş hâli), çiftin gerdek odasına giderken okunmak üzere gelin için yazılan bir tür şiir. Klasik dönem boyunca popülerliğini sürdüren bu türün ünlü örneklerinden biri Sappho'nun artık kayıp olan bir eserinden Romalı şair Catullus tarafından tercüme edilen ya da uyarlanan şiirdir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türün özgün hâli Yunanlar tarafından, gerdek odasının kapısında bir grup genç erkek ve kız tarafından söylenen, gelin ve damat hakkındaki şarkılardır. Theocritus'un eserleri hakkındaki yorumlara göre, bu şarkıların bir türü gece, başka bir türü ise gelin ile damadı uyandırmak için sabah söylenirdi. Her iki durumda da sözler, kutsanma duaları, mutluluk temennileri ve evlilik tanrısı Hymen için söylenen şarkılardan oluşurdu. Benzer bir gelenek Antik Romalılar arasında da popülerdi ancak şarkılar tüm konuklar gittikten sonra sadece kızlar tarafından söylenirdi.

Edebî bir tür olarak gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şairlerin ilgisiyle epithalamium özel bir edebî tür olarak gelişti ve ciddi miktarda eser birikimi ortaya çıktı. Sappho, Anacreon, Stesichorus ve Pindar gibi şairler türün önde gelen ustalarıydı. Ancak en bilinen şiir Theocritus'un 18. idilidir ve Menelaos ile Helen'in evliliği hakkındadır.

Latince'de ise bu tür, Sappho'nun kayıp bir şarkısından yola çıkarak Catullus tarafından yazılan Thetis ve Peleus'un Evlenmesi isimli şiir sonrasında ciddiye alınmaya başlamıştır. Sonraki dönemde, klasik Latin edebiyatında türün en bilinen örnekleri Statius, Ausonius, Sidonius Apollinaris ve Claudian tarafından yazıldı. Bu şairler daha sonraki dönemlerde Julius Caesar Scaliger, Jacopo Sannazaro gibi modern Latin şarileri tarafından taklit edildi.

Fransız edebiyatında Ronsard, Malherbe ve Scarron, İtalyan edebiyatında ise d'Iarini ve Metastasio bu türde eserler vermiştir. Edmund Spenser'ın 1595 tarihli pastoral şiiri Epithalamion türün en bilinen örnekleri arasındadır. Ben Jonson, John Suckling, John Donne ve Francis Quarles de epithalamium türünde şiirler yazmıştır. Alfred Tennyson, In Memoriam A.H.H. eserinin sonuna, kız kardeşinin evliliği için epithalamium tarzında bir şiir eklemiştir. E. E. Cummings de 1923 tarihli Tulips and Chimneys kitabında Epithalamion başlıklı bir şiire yer vermiştir.

Epithalamium terimi zaman zaman şiir dışındaki alanlarda da kullanılır. Örneğin Shakespeare'in Bir Yaz Gecesi Rüyası isimli oyunu bu tür kapsamında değerlendirilir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Harold Bloom, Shakespeare: The Invention of the Human. New York: 1999. ISBN 1-57322-751-X