Cyanea capillata

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cyanea capillata
Cyanea capillata
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Cnidaria (Knidliler)
Sınıf: Scyphozoa (Büyük denizanaları)
Takım: Semaeostomeae
Familya: Cyaneidae
Cins: Cyanea
Tür: C. capillata
Cyanea capillata
(Linnaeus, 1758)

Aslan yelesi denizanası (Cyanea capillata), bilinen en büyük denizanası türüdür. Çoğunlukla Arktik, Kuzey Atlantik ve Kuzey Pasifik okyanuslarının soğuk sularında, nadiren 42° K paralelinin güneyinde bulunur. Aynı türden olma ihtimali olan benzer denizanaları Avustralya ve Yeni Zelanda yakınlarındaki denizlerde bulunurlar. Kaydedilen en büyük örneği, 1870'te Massachusetts Körfezi'nde kıyıya vurmuş şekilde bulunmuştur. Çan kısmı (vücudu) 2,29 m ve dokunaçları 37 m uzunluğundadır.[1] Aslan yelesi denizanaları bir süredir 42° K paralelinin altında, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu yakasının geniş körfezlerinde görülmektedir.

Aslan yelesi denizanası avlanmak için dokunaçlarını kullanır, fakat deniz anemonları dokunaçları yakalayarak koparıp yiyebilir.[2]

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cyanea türünün taksonomisi konusunda tartışmalar devam etmektedir. Bazı zoologlar bu cinsteki bütün türlerin aynı olması gerektiğini iddia etmektedir, fakat Kuzey Atlantik'te renkleri ve boyutları farklı olan iki farklı sınıflandırma bulunmaktadır.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslan yelesi denizanaları, sıcak sularda yaşayamamaktadır. Genelde açık denizlerde bulunurlar, fakat bir senelik ömürlerinin sonlarında sığ, korunaklı körfezleri tercih ederler.

Aslan yelesi denizanalarının avcıları arasında, deniz kuşları, diğer denizanası türleri ve deniz kaplumbağaları bulunur. Aslan yelesi denizanalarının kendileri, zooplankton, küçük balıklar ve denizanaları ile beslenir.

Davranış ve üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslan yelesi denizanaları çoğunlukla su yüzeyine yakın dururlar ve 20 m'den derine inmezler. Uzun mesafeleri katetmek için okyanus akıntılarından faydalanırlar. Denizanaları, çoğunlukla yaz sonu ve sonbaharda gözlenebilir.

Diğer denizanaları gibi, Aslan yeleleri de denizanası evrelerinde eşeyli, polip evrelerinde eşeysiz üreme kabiliyetine sahiptir.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu denizanası ölümcül olması sebebiyle ünlü dedektif Sherlock Holmes hikâyelerinden birine konu olmuştur.Aklın şüphesi suçun gerçeğidir kitabında bir aslan yelesi hikâyesinde geçmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lion's Mane Jellyfish - Reference Library". redOrbit. 9 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2010. 
  2. ^   (23 Mayıs 2013). "Lion's Mane Jellyfish : Discovery Channel". Dsc.discovery.com. 25 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2013.