Cura (mitoloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Cura, Roma mitolojisinde insanları kilden yaratan tanrıçadır. İsmi Latince "ilgi", "alâka", "özen" gibi anlamlara sahiptir.

Mite göre Cura insanı kilden yaratmış, daha sonra karşılaştığı Jove ise insana "ruh" üflemiştir. Yeni canlıya ne isim verileceği tartışma konusu olmuş, Cura, Jove, ve insanın bedeninin kendisinden yaratıldığını öne sürerek tartışmaya dahil olan Tellus (dünya) insana kendi isimlerini vermek istemişlerdir. Bu anlaşmazlığa Saturn son noktayı koyar ve yeni yaratığın adını homo ("insan") koyar ki bu toprak yani humustan gelmesindendir.

Gerek tanrıçayı gerekse tanrıça ile ilişkilendirilen insanları kilden yaratması hikâyesini, Hyginus'un ortaya attığı düşünülür. Filozof Heidegger tanrıça ve ilgili miti konu etmiş, ve ortaya attığı felsefî Dasein kavramının "safça bir yorumu" olarak görmüştür."[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gerek Latince gerekse İngilizce çeviri için, bknz: Martin Heidegger, History of the Concept of Time: Prolegomena, Theodore Kisiel çevirisi (Indiana University Press, 1985, orijinal basım 1979), sf. 302–303 çevrim içi.