Cuernavaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
87.93.60.148 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 16.02, 8 Nisan 2016 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cuernavaca
Cortés Sarayı (Palacio de Cortés)
Ülke Meksika Meksika
Eyalet Morelos
Yüzölçümü
 • Toplam 151,2 km² (583 mil²)
Nüfus
 (2005)
 • Toplam 349,102
Zaman dilimi [[UTCUTC-6]] (Zaman dilimi)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC-5]] (Zaman dilimi)

Cuernavaca, Meksika'nın ortagüney kesiminde, Morelos eyaletinin merkezi kent. México'nun 60 km güneyinde, Ajusco Dağındaki Cuernavaca Vadisinde kuruludur.

Tlahuica Yerlilerinin merkezi olan yerleşmeyi ele geçiren İspanyol fatih (conquistador) Hernán Cortés, Cuauhnáhuac olan adını Cuernavaca olarak değiştirdi. Sömürge döneminde Oaxaca Vadisi markizliğinin merkeziydi.

Bugün Morelos Eyalet Yönetim Binası olan Cortés Sarayı (Palacio de Cortés, y. 1531) Diego Rivera'nın 1929'da yaptığı duvar resimleriyle süslüdür. Kentteki bir başka tarihsel yapı da yapımına 1529'da başlanan Fransisken katedralidir. Hemen yakınında Kolomb öncesi dönemden kalma Teopanzolco ve Tepozteco'nun yıkıntıları ile Tepoztlán köyü vardır.

18. yüzyılda gümüş kralı José de la Borda buraya yerleşerek, İmparator Maximiliano ve karısı Carlota'nın gözde dinlenme yeri olan Borda Bahçeleri'ni düzenledi. Kent daha sonra zengin Meksikalıların ve uluslararası ünlülerin uğrak yeri olarak gözde bir dinlenme merkezi durumuna geldi.

Aynı zamanda bir tarım ve sanayi merkezi olan Cuernavaca'nın çevresinde mısır, fasulye, buğday ve çeşitli meyveler yetiştirilir. Çiçekçilik ve arıcılık daoldukça önemlidir. Başlıca sanayi kuruluşları şişe, un, çimento ve dokuma fabrikalarıdır. Morelos Üniversitesi 1953'te kurulmuştur. México'ya otoyolla bağlanır. Ayrıca México Río Balsas demiryolu hattı üzerindedir.

Dış bağlantılar