Creep (film, 2004)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Creep
Filmin posteri
Yönetmen Christopher Smith
Yapımcı Jason Newmark
Julie Baines
Senarist Christopher Smith
Oyuncular Franka Potente
Bruce Maus
Ken Campbell
Sean Harris
Vas Blackwood
Dağıtıcı UK Film Council
Türü Korku
Renk Renkli
Yapım yılı 2003, Birleşik Krallık
Çıkış tarih(ler)i 28 Ocak 2004
Süre 81 dakika
Dil İngilizce

Creep, 28 Ocak 2004 tarihinde gösterime giren bir İngiliz korku filmi. Filmin konusu bir gece boyunca Londra Metrosu'nda kilitli kalan ve lağımda yaşayan bir yaratık tarafından kovalanan bir kadın hakkındadır. Yönetmenliğini Christopher Smith'in üstlendiği film, ilk defa 2004 Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterildi. Film ayrıca Londra FrightFest Film Festivali'nde de yer aldı.

Creep, 1972 yılında gösterime giren ve yine Londra Metrosu'ndaki yamyam bir katili anlatan Death Line filmi ile büyük benzerlikler göstermektedir. Bu filmi hiç izlemediğini belirten yönetmen, daha çok 1981 yılında gösterime giren "Kurt Adam Londra'da" adlı filmden etkilendiğini belirtmiştir.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kısım[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde ilk önce Londra'daki kanalizasyon işlerinde görev yapan iki işçi gösterilir. Arthur (Ken Campbell) ve George (Vas Blackwood) adlı bu ikili bir tünelde görmeye alışık olmadıkları bir duvar görürler. Buradan içeriye giren Arthur, bir süre sonra George'a yanıt vermemeye başlar. Ne olduğunu anlamak isteyen George, buraya girer ve Arthur'u yaralı ve şoka girmiş halde bulur. Birkaç saniye sonra, benzeri bir şekilde yaralanan bir kadın ikilinin üzerine atlar ve çığlık atar.

Daha sonra genç bir Alman kadın olan Kate (Franka Potente) bir partide görülür. Ardından, George Clooney'nin de katılması beklenen bir parti haberini alan Kate, oraya gitmek için taksi tutmaya koyulur. Taksi çevirmeyi başaramayan Kate, Charing Cross adlı metro istasyonuna girerek beklemeye koyulur. Ancak treni beklemekteyken uyuyakalır. Uyandığında kendini yapayalnız bulur. Yukarıya çıkan Kate, tüm kapıların kilitlendiğini fark eder. Geri dönen Kate, son trenin geçmiş olmasına rağmen bu trene biner. Ancak tren birkaç saniye sonra tünelin ortasında durur. Şaşıran Kate, kondüktörün bulunduğu vagona doğru ilerler. Burada partide de görüştüğü Guy (Jeremy Sheffield) ile karşılaşır. Aşırı kokain kullanan Guy, kendinden geçmiş duruma gelir ve Kate'e tecavüz girişiminde bulunur. Fakat aniden görülmeyen bir saldırgan, Guy'ı kendine doğru çeker ve trenin dışına atar.

Kaçış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kate derhal trenden uzaklaşıp metroda yaşayan evsiz çift, Jimmy (Paul Rattray) ve Mandy'nin (Kelly Scott) yanına gider. Burada çiftin Ray adında Jack Russell teriyeri de bulunmaktadır. Jimmy'ye ne olduğunu açıklayan Kate, ona para karşılığında kendini korumasını teklif eder. Jimmy bunu isteksizce kabul eder. Ancak ikili ayrıldığında Mandy de saldırıya uğrar. Bu sırada Kate ve Jimmy, az önce saldırıya uğrayan Guy'ı demiryolunda sürünürken bulur. Guy'ı yine para karşılığında platforma çıkaran Jimmy, o sırada birden köpek Ray'i kılları kana bulaşmış halde yanlarında görür. Jimmy aniden Mandy'nin peşine düşer. Ancak küçük barınakta Mandy yoktur. Bu sırada Kate, bulduğu bir güvenlik cihazı yardımıyla bir bekçiyle görüşür. Bekçi, kameralardan Kate'i görüyordur fakat Guy, oradaki kolonun arkasında kaldığından dolayı yaralı Guy'ı göremez. Bu nedenle Kate, onu sürükleyerek kolonun önüne getirir. Bu sırada Guy ölür. Aynı şekilde bekçi de izlediği yerde bir saldırgan tarafından boğazı kesilerek öldürülür. Kate umutsuzca Jimmy'ye doğru koşar. Jimmy, kendini uyuşturucu serumuna bağlamıştır. Birtakım uğraşların ardından Kate, onu Mandy'yi bulmaya yardım etmesi için ikna eder. Beraber tüneli geçen ikili aniden gelen bir trenle karşılaşır. Jimmy trene büyük bir hınçla girer ancak trenin üstünde pusuya yatan yaratık Jimmy'yi de öldürür. Kate, hemen rayların altındaki lağımlara koşar. Ancak burada ürkütücü değişimlere uğramış, akıl hastası "Craig" (Sean Harris) ile karşılaşır.

Son kısım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kate, kısa süre sonra kendini, Craig'in gıda stoğu olarak kullandığı kafeslerden birinde bulur. Burada başta gözüken işçilerden olan George ile karşılaşır. Craig onlara zarar vermeden önce Kate kaçmayı başarır ve onu geçici olarak etkisiz hale getirerek George'u kurtarır. Uzun karanlık koridorlardan sonra terkedilmiş bir doğum merkezi ile karşılaşırlar. İkili burada Mandy'yi doğum masası üzerinde bilinçsiz halde bulur. Onun öldüğünü sanan ikili burada bir süre beklerler. Ancak Craig aniden belirerek onları kaçmaya zorlar. Hemen ardından Mandy'nin bilinci yerine gelir ve Craig tarafından karnından bıçaklanarak öldürülür.

George ve Kate terkedilmiş bir platforma gelirler. Ancak Craig yeniden belirir. George, Craig'e saldırır ancak çatışma sırasında kafası duvardaki kazığa saplanır. Derhal kaçan Kate bir süre sonra endişelenir. Bulunduğu yerde bir zincire bağlı bir kanca bulur ve bunu Craig'in boynuna saplar. Bu sırada yaklaşan trenin sesi duyulur. Kate kancaya bağlı zinciri raylara atar. Amacı ona elektrik şoku vermek olan Kate, Craig'in ayağa kalkıp ona bir varil atmaya kalkmasıyla bu planında başarısız olur. Ancak tam bu sırada geçen tren, zinciri çeker ve Craig'in boynunu kopartır. Tüm bunların ardından yürüyerek kendini Charing Cross adlı istasyonda bulan Kate, tamamen pasak içindedir. Burada köpek Ray gelir ve Kate'in kucağına kıvrılır. O sırada işe gitmek için gelen insanlar belirmeye başlar. Bir adam onun dilenci olduğunu düşünerek ona para atar. En sonunda ise Kate tüm bu yaşananlardan sonra histerik bir kahkaha atar ve ağlamaya başlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Interview with Chris Smith 10 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. BBC, January 20, 2005

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]