Créteil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Creteil
Creteil şehri
Creteil bayrağı
Bayrak
Fransa üzerinde Creteil
Creteil
Creteil
Créteil'in Fransa'daki konumu
Ülke Fransa
BölgeÎle-de-France
DepartmanVal-de-Marne
ArondismanCréteil Arrondismanı
İdare
 • Belediye BaşkanıLaurent Cathala
Yüzölçümü
 • Toplam11.43 km²
Nüfus
 • Toplam90.197
 • Yoğunluk7900/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Créteil, Fransa'nın Île-de-France bölgesinde, Val-de-Marne departmanında yer alıp bu departmanının valilik merkezi olan bir şehirdir. Kent Paris'in etrafında bulunan Paris kentsel yığışımı içinde ve yönetimsel olarak "Paris merkezinin güney-doğusunda bir varoş yerleşkesidir. 2016'da bu kentsel yiğışımin yerel idare yönetimi birimi olarak Grand Paris Büyük Şehri (Metropole du Grand Paris) kurumu kurulmuştur. Creteil 2016'da Fransa deparmanlarının alt yerel yönetim birimi olarak kurulan (ilçe karşılığı olan) 334 arrondissement'dan biridir ve "Creteil Arrondismanı" olarak isimlendirilmiştir. "Cretail Arrondismanı" altında alt yerel yönetim birimi olarak "Cretail-1" ve "Cretail-2" adı verilen 2 tane kanton vardır.

Kent Katolik Kilisesi hiyerarşi merkezi olarak 1996'dan itibaren piskoposluk bölgesi merkezliği ve 2014'ten itibaren "akademi" merkezliği yapmaktadır. Son 2014 nüfus sayımına göre, şehrin komün sınırları içindeki toplam nüfusu 91,042 kişidir. Bu nüfus ile kent Ile-de-France bolgesinde sekizinci buyuk komun olmakta ve departman olarak Vitry-sur-Seine kentinden sonra Fransa'da nüfusça ikinci buyuk departman olmaktadır.

Kent Katolik Kilisesi hiyerarşi merkezi olarak 1996'dan itibaren Diyakozlük ve 2014'ten itibaren "Akademi" merkezliği yapmaktadır. Son 2014 nüfus sayımına göre, şehrin belediye sınırları içindeki toplam nüfusu 91,042 kişidir. Bu nüfus ile kent İle-de-France bölgesinde sekizinci büyük komün olmakta ve departman olarak Vitry-sür-Seine kentinden sonra Fransa'da nüfusça ikinci büyük departman merkezi olmaktadır.

Kent II. Dünya Savaşı sonuna kadar genellikle kırsal olan bir kent karakterinde bir yerleşke idi. 1955'te mimar "Charles-Gustave Stoskopf" tarafından tasarımlanan büyük apartmanlardan oluşan "Mont-Mesny" semti kurulması ile karakteri birden değişti ve modern bir şehir karakterini aldı. Daha sonra bu tür yapılaşma yeni apartmanlardan oluşan diğer benzer semtlerin kurulması ile devam etti ve şehir hızla gelişti. 1965'te, kent yapılan bir yerel yönetim reform ile yeni kurulan Val-de-Marne departmanının merkez şehri oldu. Bundan sonra hızlı yapılaşma "Yeni Creteil (Nouveau Créteil) adı verilen bir plan-programla devam etti, Bu planin en onemli sonucu kentte çok sayıda kamu sektörü yapıları (Creteil departman ve komün yönetim binaları, Henri-Mondor Hastanesi ve Creteil Adalet Sarayı) bina edilmesi oldu.

Şehir gayet belirgin doğasal çevre güzelliği arz etmektedir. Özellikle Marne Nehri kenarında bulunan 42 hektar alanı olan "Creteil Gŏlü" şehrin doğal çevre güzelliğine büyük bir katkı yapmaktadır.

1970 yılında yapılan reformlarla kurulan üniversitelerden olan XII. Paris Üniversitesi Val-de-Marne 21. yüzyılda her yıl ortalama 30,000 öğrenciye yüksek öğretim sağlamaktadır.

Coğrafik konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris'i bir tac gibi saran varos yerleskeler icinde Créteil kentinin konumu

Créteil kenti Paris'in etrafında bilunan kentsel yığışmanın içerisinde Paris merkezinin güney doğusundadır ve Val-de-Marne deparmanını tam ortasındadır. Kentin merkezi ile Paris şehrinin merkezi sayılan Notrdam Katedrallı atrasında harita üzerinde çizilen güneydoğu yönlü bir doğrunun 11 km uzunluğu olacağı hesaplanmıştır.

Şehir Seine Nehri ve bir kolu olan Marne Nehri'nin getirdiği ve bu akarsular tarafından erozyona uğramış aliviyonlu bir düzlük arazi üzerinde kurulmuştur. Marne Nehri kentin hemen yanından geçmektedir ve bu kentin yanında yaptığı bir kavisten sonra Seine Nehrine katilmaktadır. Şehrin yanında Marne Nehri'nin yanında eski taş ocaklarından taş çıkartmak için kazılmış derince çukurlarin sularla dolması ile ortaya çıkmış olan Creteil Gölü adlı 42 hektarlık bir gölcük bulunmaktadır.

Creteil şehrine komşu olan belediyeler Maisons-Alfort, Saint-Maur-des-Fossés, Bonneuil-sür-Marne, Limeil-Brévannes, Valenton, Choisy-le-Roi ve Alfortville adlarını taşımaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Creteil şehri ve etrafında iklim nispeten az değişkenlik göstermektedir. Isi yıl boyunca nispeten mülayimdir. En soğuk ay Ocak olup yapılmış gözlemlere göre ortalama 4.7 °C olmaktadir ve en sıcak ay Ağustos olup gözlemlere göre ortalama ısı 20 °C olmaktadır. Yağışlar tüm yıl boyunca iyice dağılmıştır ve yeterli yağış görülmektedir. Coğrafyacıların iklim sınıflandırmasına göre Creteil'de Atlantik sahilleri deniz iklimi hakimdir ve "Koppen İklim Sınıflandırılması" ıskalası "Cfb" olarak verilmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent girişinde kardeş şehirleri gösteren yol levhası

Créteil kentinin, aşağıdaki şehirlerle kardeş şehir bağları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Créteil Gölü kenarında kent panaroması

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]