İçeriğe atla

Costa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peru kıyısında kum tepeleri

Costa, Peru'nun Pasifik Okyanusu ve And etekleri arasında kalan uzun ve dar bölgesidir. 1865 yılında Peru'nun tanımlanan üç geleneksel bölgelerinden biri olduğu kabul edilir. Sahil uzunluğu 3080 km'dir. Yakın yerleşim yerleri olan Arequipa'ya 180 km ve Piura'ya 15 km uzaklıktadır.[1] Costa bölgesinde düşük yağış ile karakterize sıcak bir iklim gözlenmektedir. Costa Humboldt Akıntısı'nın etkisi altında olup, tarımın sadece Andlar'dan gelen nehirler boyunca ve nehir vahalarında mümkün olduğu, geniş ölçüde bir kıyı çölüdür.

Peru'nun güneyinde, Şili sınırında dünyanın en kurak çölü olan Atacama Çölü başlar. Costa'nın güney kısımlarında başkent Lima'ya kadar olan kesimde, yani kıyı şeridinin yaklaşık yarısında, yıl boyunca olan yağmur düşüşü sıra dışı ölçüde enderdir.

Lima'nın kuzeyinde zemin kalitesi ve yağmur düşüşü biraz artar ki böylelikle tarım imkânı nehir vahalarının dışında da mümkün olur. Sıcaklık kışın 12 °C ve yazın 35 °C arasında oynar.

Lima'nın yanında kıyıdaki büyük şehirler (kuzeyden güneye) Tumbes, Sullana, Piura, Chiclayo, Trujillo, Chimbote, Huaral, Pisco, Ica, Nazca'dır.

  1. ^ Atlas del Perú. Instituto Geográfico Nacional. Lima-Perú 1987