Coriolanus (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Coriolanus
YönetmenRalph Fiennes
YapımcıRalph Fiennes
SenaristJohn Logan
Hikâye (eser)Coriolanus William Shakespeare
UyarlamaJohn Logan
OyuncularRalph Fiennes
Gerard Butler
Vanessa Redgrave
Brian Cox
Jessica Chastain
John Kani
James Nesbitt
Paul Jesson
Lubna Azabal
Ashraf Barhom
MüzikIlan Eshkeri
Görüntü yönetmeniBarry Ackroyd
KurguNicolas Gaster
StüdyoIcon Entertainment International
BBC Films
DağıtıcıThe Weinstein Company
CinsiSinema filmi
TürüDrama
RenkRenkli
Yapım yılı2010
Çıkış tarih(ler)i14 Şubat 2011 (2011-02-14) (İngilizce)
Süre123 dakika
Ülkeİngiltere
Dilİngilizce
Bütçe7.7 milyon dolar
Hasılat1.1 milyon dolar

Coriolanus William Shakespeare'in aynı adlı trajedisinin 2011 yılında yapılan sinema uyarlamasıdır. Filmin yapımcılığını ve başrolünü Ralph Fiennes üstlenmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Roma dönemlerinin modern döneme uyarlanması olan filmde Roma Cumhuriyeti ile komşu kabile Volsci[1] ile yaşanan ve tarihte Roma-Volsk Savaşları olarak bilinen savaş yüzünden çekilen sıkıntılar ve kaldırılan haklar yüzünden kitlesel protesto gösterileri yaşanmaktadır. Göstericiler özellikle sorun kaynağı olarak gördükleri başarılı Romalı general Caius Martius'u (Ralph Fiennes) protesto ederler. Martius is sıradan halkı küçük görmektedir.

Düşman Volsci silahlı kuvvetlerinin lideri Tullus Aufidius (Gerard Butler), Martius'un ezeli rakibidir. Martius, Volsci kenti Corioles'e saldırır ve kuşatma sırasında yenilginin eşiğine gelen Romalılar yetişen takviye birlikler sayesinde kenti alırlar. Muharebenin ardından Martius ve Aufidius teke tek kalırlar ve iki komutan da yaralanarak yenişemez.

Martius Roma'ya muzaffer olarak döner ve cesaretinden dolayı General Cominius (John Kani) tarafından Coriolanus unvanına lâyık görülür. Annesi Volumnia'nın (Vanessa Redgrave) basıncıyla Roma Senatosunda konsül olmak için başvurur. Halkın gözünde çok popüler bir kahraman olduğu için kolaylıkla seçilir. İki tribün Brutus (Paul Jesson) ve Sicinius (James Nesbitt), Coriolanus'un siyasete girerek iktidarı Senatodan alacağı yönünde uyarılarda bulunurlar. Kendisine yapılan muhalefete karşı sözünü esirgemeden kendisini savunan Coriolanus kendisine hain diyenlerin halk iktidarının yalandan ibaret olduğunu Senato sisteminin çürümüş olduğunu söyler. Sürgüne gönderildiği için Roma'dan ayrılan Coriolanus ezeli düşmanı Volsci başkenti Antium'a giderek Aufidius'u bulmak üzere yola çıkar.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Film 7.7 milyon dolar bütçeyle çekilmiştir. Çekimler Sırbistan'da Belgrad ve çevresinde yapılmıştır.

Dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin ilk gösterimi 14 Şubat 2011 tarihinde 61. Berlin Uluslararası Film Festivalinde yapılmıştır. Ayrıca 2011 yılında Belgrad Film Festivali açılış filmi olmuştur. Film daha sonra ABD ve Avrupa'da vizyona girmiştir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Rotten Tomatoes internet sitesinde %93 beğenme oranına sahiptir.[2] Metacritic ise 100 üzerinden 79 puan vermiştir.[3]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Coriolanus, 61. Berlin Uluslararası Film Festivalinde Altın Ayı ödülüne aday gösterilmiştir. Ralph Fiennes ise 65. BAFTA ödüllerinde En iyi çıkış yapan yazar, yönetmen veya yapımcı dalında aday gösterilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Volsklar olarak adlandırılmaktadır
  2. ^ Rotten Tomatoes 8 Şubat 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 25 Mayıs 2016 tarihinde ereişilmiştir
  3. ^ Metacritic 3 Aralık 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 25 Mayıs 2016 tarihinde ereişilmiştir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]