Coremedia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

CoreMedia AG, 1996 yılında kurulan, Dijital Haklar Yönetimi (Digital Rights Management) ve Kurumsal İçerik Yönetimi (Enterprise Content Management) sistemleri için dünyada lider olan bir standart yazılım sunucusudur.

Şirket[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkezi Almanya'nın Hamburg kentinde olan şirkette yaklaşık 130 kişi çalışmaktadır ve şirketin Londra, New York, Oslo ve Singapur'da temsilcilikleri vardır.

Şirket 1996 yılında "Higher Order" adıyla Sören Stamer (bugün AG'nin yönetim kurulu başkanı), Prof. Joachim W. Schmidt (bugün şirketin denetim kurulu başkanı), Prof. Florian Matthes ve Andreas Gawecki tarafından Hamburg Üniversitesi'nin bir Spin-Off şirketi olarak kuruldu. AG borsada değildir. Şirketin 2004/2005 yılı cirosu, kendi verilerine göre yaklaşık 15 milyon AVRO idi. En büyük yatırımcıları Equitrust, Setubal (M. M. Warburg & CO), tbg ve T-Venture şirketleridir.

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

CoreMedia AG önce bir İçerik Yönetim Sistemi satarak işe başladı. Son yıllarda da yazılım ürünleri yelpazesine Dijital Haklar Yönetimi konusunda ürünler de katıldı. CoreMedia CMS Avrupa pazarında lider şirketlerden biridir, mobil DRM alanında ise, CoreMedia DRM kendi beyanlarına göre dünya birincisidir.

CoreMedia CMS[değiştir | kaynağı değiştir]

CoreMedia CMS ürünü bir Kurumsal İçerik Yönetim Sistemi'di (Enterprise Content Management System) ve çok sık ziyaret edilen İnternet sayfalarında kullanılır. Bu yazılım Java dilinde programlandı ve üretici verilerine göre teknik (çeşitli sunucular) ve içerik (çok dilli veya içeriği farklı olan alan adları) olarak istendiği gibi ölçeklendirilebilir ve "Multi-Channel-Delivery" için uygundur. Şirket reklamlarında yazılımın özellikle kullanılabilir ve ekonomik olmasını vurgulamaktadır. En büyük müşteriler Bertelsmann, bild.de, Continental,, www.t-online.de (T-Online) platformu da dahil olmak üzere Alman Telekom'u, dpa ve o2 (Almanya). Ayrıca, CoreMedia CMS yazılımı Federal Alman Hükümeti tarafından tüm federal makamlar için standart CMS olarak kabul edildi ve federal ve eyalet düzeyindeki resmi kuruluşlarda geniş bir şekilde kullanılan Government Site Builder'lerin ana komponentini oluşturmaktadır.

CoreMedia DRM[değiştir | kaynağı değiştir]

CoreMedia DRM yazılımında güvenli bir komple dijital içerik satış işlemi için gerekli bir seri komponent içermektedir. CoreMedia DRM yazılımında endüstri standartları OMA DRM 1.0, 2.0 ve Windows DRM baz olarak alınmıştır. Komple DRM-Plattform'unun yanı sıra CoreMedia DRM Packaging Server (haklardan bağımsız dosyalar oluşturmak ve bu dosyaları kodlamak için), CoreMedia DRM ROAP Server (superdistribution gibi özellikler de dahil olmak üzere, hak oluşturma) ve CoreMedia DRM Client (dosyaların son kullanıcı cihazlarına kadar mobil telefonlara ve PC'lere dağıtımı) gibi tek tek komponentleri de sipariş edilebilir. Üreticisinin kendi beyanına göre, DRM alanındaki en büyük müşterileri Musicload, Nokia, Turkcell, VIVO ve Vodafone şirketleridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]