Comoé Milli Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Comoé Milli Parkı*
UNESCO Dünya Mirası
Comoe savannah.jpg
Milli parkta bir gökkuşağı
Resmî adı Comoé Milli Parkı
Ülke  Fildişi Sahili
Tür Doğal
Kriter ix, x
Referans 227
Bölge** Afrika
Koordinatlar 9°0′0″K 7°0′0″B / 9°K 7°B / 9; -7
Tescil bilgisi
Tescil 1982 (6. Oturum)
Tehlike 2003 — 2017

Comoé Milli Parkı, Fildişi Sahili'nin kuzeydoğusundaki Zanzan ve Savanes Bölgelerinde yer alan bir biyosfer rezervi ve UNESCO Dünya Mirası alanıdır. 11.500 km2'lik alanı ile Batı Afrika'daki en büyük koruma alanı olup, nemli Gine savanından kuru Sudan bölgesine kadar uzanmaktadır.[1] Bu iklimsel kuzey-güney geçişi, parkın çok zengin bir yaşam alanı ve canlı çeşitliliğine sahip olmasını sağlar. Bazı hayvan ve bitki türlerinin son örneklerine bölgedeki ormanlık, çalılık alanlarda rastlanmaktadır.

Park, başlangıçta Comoé Nehri çevresinde bulunan bitki yaşamının çeşitliliği nedeniyle, genellikle daha güneyde bulunan tropikal yağmur ormanı bozulmamış bölgeleri de dahil olmak üzere, bir Dünya Mirası Listesi olarak eklenmiştir.[2] İki büyük nehir arasındaki arazi, çevresine oranla daha yüksek nemli bir ortam barındırması nedeniyle, daha zengin bir biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır. Kaçak avlanma, yönetim zaafiyeti, aşırı otlatma, bölgedeki iç savaş nedeniyle, park alanı 2003 yılında Tehlike Altındaki Dünya Mirasları listesine eklenmiştir. Geliştirilen koruma önlemleri sonucunda 2017'de Tehlike Altındaki Dünya Mirasları listesinden çıkarılmıştır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Comoé Milli Parkı, Fildişi Sahili
Iringou galeri ormanında Red-throated bee-eater 
Nehir kıyısında otlayan bir bushbuck 
Kurak dönemlerde bir Comoé roan antilobu 
Yağış mevsiminde bulunan bir kelebek 
Parkta bir savana yangını 
Erkek kobus antilobu 
Ormanda yemiş yiyen bir yeşil maymun 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Konaté; Kampmann (2010). Biodiversity Atlas of West Africa, Volume III: Côte d'Ivoire. Abidjan & Frankfurt/Main: BIOTA. ISBN 978-3-9813933-2-3.  Bilinmeyen parametre |adı1= görmezden gelindi (yardım); Bilinmeyen parametre |adı2= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ "Wildlife authority of Côte d'Ivoire awarded Rapid Response Facility grant to combat poaching after period of civil unrest". UNESCO. 21 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2015.