Codemasters

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Codemasters
Codemasters Logo
Tip Video Oyunu Geliştiricisi ve Yayımcısı
Kuruluş 1985
Konum Warwickshire, Birleşik Krallık
Önemli kişiler Richard Darling, David Darling, Jim Darling
Alan Video oyunları
Ürün LMA Manager Serileri, TOCA Touring Car Serileri, Colin McRae Rally Serileri, Operation Flashpoint: Cold War Crisis, Dizzy Serileri, Brian Lara Cricket Serileri
Ana sayfa www.codemasters.com

Codemasters (önceleri Code Masters ve dergilerdeki sıkça kullanılan takma adı Codies diye de bilinir) uzun süredir oyun geliştiren bir İngiliz video oyunu geliştiricisidir. 2005'te uluslararası aylık bülten Develop Dergisi'nde Codemasters bağımsız oyun geliştiricisi olarak adını zirvelerde duyurdu. Firma genellikle yarış oyunları ile tanınır. Özellikle geliştirdiği Race Driver: GRID ve Colin McRae: Dirt adlı video oyunu serileri popülerdir.

Race Driver: GRID gerek grafikleriyle gerek oynanışıyla zamanının ötesine geçerek birçok oyuncu kitlesi kazanmıştır. Bunun üzerine GRID 2 ve GRID Autosport adlı iki devam oyunu çıkmışsa da bu oyunlar ilk oyundaki etkiyi yaratamamıştır.

Colin Mcrae: Dirt serisi en ünlü serisidir. Oyunlardaki bütün araçlar ve markalar lisanslıdır. Rally'nin yanında Rallycross yarışlarını da barındıran bu serinin ilk dört oyununda arcade tarz öne çıkarken son oyunlarında simülasyon tarzını barındırmaktadır. Son oyunu Dirt 4'te firma bir önceki oyunu olan Dirt Rally'deki simülasyon tarzından ödün vererek simülasyon ile arcade oynanışı bir araya getirmiş ve bunu bir seçenek olarak oyunculara sunmuştur. Firma Rally Oyunları/Simülasyonları kategorisinde lider konumdadır.

Codemasters, Dirt ve GRID serisinin yanında F1 serisini de geliştirmektedir. En son çıkan oyunu F1 2017 olan bu seri F1 hayranları arasında oldukça popülerdir.