Clock Tower: The First Fear

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Clock Tower: The First Fear
Clocktowerlogo.png
Geliştirici Human Entertainment Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Human Entertainment
Yapımcı Human Entertainment
Platformlar SNES
PlayStation
WonderSwan
Windows 95
Çıkış 14 Eylül 1995
Türler Korku, Macera
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Clock Tower (クロックタワー, Kurokku Tawā), Human Entertainment tarafından geliştirilerek, 14 Eylül, 1995'te dağıtılan bir Super Famicom korku, macera oyunu. Ayrıca Clock Tower serisinin ilk parçasıdır. 1997'de tekrar dağıtımı yapıldığı zaman oyun, Clock Tower ~The First Fear~ (クロックタワー ~ザ・ファースト・フィアー~, Kurokku Tawā ~ Za Fāsuto Fiā ~) ismi altında PlayStation, 1999'da Microsoft Windows 95 ve WonderSwan platformları için çıkarılmıştır. Oyunun Japonya dışında dağıtımı yapılmamıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Jennifer Simpson, Romsdalen, Norveç'te yer alan Granite Yetimhanesinde yaşayan bir çocuktur. Kendisi gibi yetim olan arkadaşları Ann, Laura ve Lotte ile birlikte Eylül, 1995'te (ayrıca oyunun çıkış tarihi) varlıklı bir kişi olan Bay Burroughs (çeşitli kaynaklarda Barrows) tarafından evlatlık alınır. Çocuklar, işlemleri gerçekleştiren Bayan Mary tarafından yeni yaşayacakları, çevrede Saat Kulesi olarak bilinen konağa götürülür.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jennifer Simpson

Oyunda yönetilebilen, 14 yaşında, uzun siyah saçlı, koyu mavi elbiseli kız çocuğu.

  • Dr. Walter Simpson

Jennifer'ın babası.

  • Anne, Lotte ve Laura

Jennifer ile birlikte evlat edinilen diğer kız çocuklar.

  • Simon Barrows

Simon, evlat edinilen çocukların velayetini taşıyan kişi.

  • Mary Barrows

Simon'ın eşi. Oyun boyunca gelişen olaylardan sorumlu olan kişi. Bobby ve Dan'in annesi. Yetimhanede çalışmaktadır.

  • Bobby Barrows

Scissorman olarak tanımlanan karakter.

  • Dan Barrows

Bobby'nin ikiz kardeşi.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir iki boyutlu, dokun ve seç mantığı üzerine kurulan oyunda ana karakterin eylemleri fare tarafından yönetilmektedir. Bulmacaların çözümü için yapılan araştırmalar dışında oyun, oyuncunun peşinden gelebilen düşman içermesi ve çeşitli konularda oyuncuya özgür seçim tanıması gibi özellikleri ile döneminin ilerisinde bir yapım olarak tanınmıştır.

Oyunun içinde silah bulunmadığı için oyuncu, çevreyi ya da çevrede bulunan eşyaları kullanarak düşmanı öldüremesede yavaşlatabilmekte, ya da karşı gelmek yerine saklanabilmektedir. Bu iki seçeneğin uygun olmadığı yerde ise oyuncu, düşmanı doğrudan durdurmaya çalışmaktadır.

Sol aşağı kesimde yer alan ana karakterin suratı, oyuncunun hangi durumda olduğunu, renklerin kullanımı ile göstermektedir. Eğer oyuncunun gücü az ise doğrudan karşılaşmalarda düşmana karşı gelemeyerek, ölmektedir. Oyunda ses kullanımı az olmasına karşın düşmanın oyuncunun peşinde olduğu sırada çalan müzikler oynayışın bir parçası olarak bilinmektedir.

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Clock Tower, 1997'de Microsoft Windows 95 ve PlayStation, 1999'da Wonderswan için Japonya'da çıkarılmıştır. Yeni çıkarılan sürümlerde çeşitli yenilikler dışında görsel olarak da değişiklikler yer almaktadır.