İçeriğe atla

Clifton Williams

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Clifton williams
Clifton Curtis Williams, Jr.

1964'te williams
Doğum 26 Eylül 1932
Ölüm 5 Ekim 1967 (35 yaşında)
Ülkesi Amerika 🇺🇲
Rütbesi Binbaşı Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri
Meslek Deniz havacısı Astronot Test pilotu

Clifton Curtis Williams Jr. (26 Eylül 1932 - 5 Ekim 1967), bir uçak kazasında ölen bir Amerikan deniz havacısı, test pilotu, makine mühendisi, Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri'nde uzman ve NASA astronotuydu. uzaya hiç çıkmamıştı. Kazaya Alabama, Mobile'da ailesini ziyaret etmek için pilotluk yaptığı NASA T-38 jet eğitim uçağındaki mekanik bir arıza neden oldu. Arıza, uçuş kontrollerinin yanıt vermemesine neden oldu ve fırlatma koltuğunu etkinleştirmesine rağmen, onu kurtaramadı. İlk iki astronot (Charles Bassett ve Theodore Freeman ) ayrı T-38 uçuşu kazalarında öldü. ve üçüncü astronot (Roger B. Chaffee ) daha önce Apollo 1 yangınında öldü. Uçak, Patrick AFB'den ayrıldıktan bir saat sonra Florida'da Tallahassee yakınlarında düştü.

Bir astronot olmadan önce Williams, 1954'te Auburn Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği alanında Lisans derecesini aldı ve Deniz Yedek Subayları Eğitim Kolordusu (NROTC) aracılığıyla ABD Deniz Piyadeleri'ne katıldı. 1956'da Deniz Havacısı oldu. ve Filo Deniz Kuvvetleri'ne katıldı. 1961'de ABD Deniz Test Pilot Okulu'ndan mezun oldu. Test pilotu olarak, NAS Patuxent River'daki Uçuş Testi Bölümü'nün Taşıyıcı Uygunluk Şubesinde üç yıl çalıştı. 1962'de, o zamanlar Kaptan rütbesinde olan Williams, arka kokpitten uçak gemisine iki kişilik bir jet indiren ilk pilot oldu. Öldüğünde 35 yaşındaydı. ve Binbaşı rütbesindeydi.

Hiçbir zaman uzay uçuşuna çıkmamış olmasına rağmen, Temmuz 1966'da gerçekleşen Gemini 10 görevi için yedek pilot olarak görev yaptı. Bu görevi takiben, Pete Conrad tarafından yönetilen bir Apollo görevi için Ay Modülü Pilotu olarak seçildi. Williams'ın ölümünün ardından Alan Bean, Conrad'ın görevi için Ay Modülü Pilotu oldu ve sonunda ikinci ay inişi olan Apollo 12 görevi tamamlandı. Bean'in önerisi üzerine, onun onuruna görev yamasında üç yerine dört yıldız vardı; üç astronotun her biri için bir tane ve Williams için de bir tane Ayrıca, Bean ay yürüyüşü sırasında ay yüzeyinde dinlenmek için Williams'ın Havacı madalyası ve gümüş astronot rozetini yerleştirdi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rjdkd
Williams ikizler 10 görevi için yedek pilot olarak eğitim alırken
Williams ikizler 3 Görevi sırasında kumanda panelinde