Clannad

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Clannad. Máire Ní Bhraonáin, Ciarán Brennan, Pádraig Duggan, Pól Brennan ve Noel Duggan'dan oluşan İrlandalı müzik grubu. Yaptıkları müzik, folk, new age ve Kelt müziğinin bir sentezi olarak tanımlanabilir. 1999'da 'En İyi New Age Albümü' dalında Grammy Ödülü almışlardır.

Müzik kariyerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Clannad, 1970'te ünlü bir müzisyen aile olan Brennanlarca kurulmuştur. Grubun asıl ismi 'Clann an Dobhar' (Dore'lu aile) olup sonradan Clannad şeklinde kısaltılmıştır. Máire, Ciarán ve Pól Brennan; amcaları Noel ve Padraig'e katılarak babaları Leon'un tavernasında şarkı söylemeye başladılar. Maire'nin kızkardeşi olan ünlü vokalist Enya da 1979'da gruba katılıp üç yıl sonra kendi yoluna gitmiştir. Clannad'ın müzik kariyeri, bir gün Maire (vokal ve arp ile), Ciaran (çift bas ve vokal ile), Paul (flüt ve vokal ile), Noel'in (gitar ile) ve Padraig'in (mandolin ve armonika ile) Leo Brennan (Maire, Ciaran ve Paul'ün babası) sahnede şarkı söylerken ona katılmaları ile başladı. Kısa zaman sonra bu beşli kendi başlarına da sahneye almaya başladı. Bu dönemde Beatles'tan geleneksel şarkılara, Donovan'dan Galce bir Joni Mitchell şarkısına kadar çok çeşitli müzikler sergiliyorlardı.

Clannad, Letterkenny Folk Festivali'ni kazanarak ilk ödülünü aldı. Böylelikle albüm çıkarma fırsatı da elde etmiş oldu. Böylelikle kendi adlarını taşıyan bir albüm ile profesyonelliğe adım attılar. Kariyerlerindeki ikinci dönüm noktası ise 1982'de üç bölümden oluşan bir TV filmi olan Harry's Game'in (Harry'nin oyunu) film müziğini hazırlamak üzere teklif almalarıyla gerçekleşti. Yoğun melodisi ve Galce kelimeleriyle hem radyo programcılarının, hem dinleyicilerin büyük ilgisini çeken bu parça ile, Birleşik Krallık listelerinde ilk beşe girmeyi başardılar. Bu parça ayrıca 1992'de Volkswagen reklamlarında da kullanılmıştır. 1983'te Magical Ring (Büyülü yüzük) adlı albüm, Pol Ve Ciaran'ın söz ve müzikleriyle piyasaya çıktı. Maire'nın 1985'te U2 solisti Bono ile seslendirdiği In A Lifetime (Hayat boyu) adlı parça da yine hit olmuş başka bir parçadır. I Will Find You (Seni Bulacağım) adlı parçaları 1992 yapımı Son Mohikan adlı filmde kullanılmıştır. Grubun yapımcılığını üstlenen Noel'de müzikal yeteneğinin yanında ticari zekasını da kanıtlama fırsatı bulmuştur.

1996'da çıkan ve satış rekorları kıran Lore (İrfan) adlı albümlerinde Amerikan Yerlileri'nden ilham almışlardır. Albümdeki Trail of Tears (Gözyaşı izleri) adlı parçada, Noel Duggan insanın ana yurdundan sürülmesinin nasıl bir şey olduğunu tasvir etmiştir. Duggan aynı zamanda Amerikan Yerlileri'nin İrlandalılar'la olan bağını da düşünmüştür. 1998'de Grammy ödüllü Landmarks (İşaretler) adlı albümü çıkardılar. Ağırlıklı olarak geleneksel parçalardan oluşan albümde Court to Love (Aşk mahkemesi) ve The Golden Ball (Altın Top) gibi pop ağırlıklı parçalar da bulunuyordu.

2003'te çıkardıkları In A Lifetime adlı toplama albüm, o zamana kadar en çok satan albümleri oldu.

Maire Brennan, 2000 yılında müzik piyasasının çirkin yüzünü anlatan ve bir itiraf havası taşıyan Other Side of the Rainbow (Gökkuşağının öteki yüzü) adlı bir otobiyografi yazdı. Yoğun stres nedeniyle kullandığı ve kendisini ilk evliliğinden eden içki ve uyuşturucuyu bırakan Maire, sonunda mutlu bir yuva kurup iki çocuk sahibi oldu. Leo Brennan ise artık oğluna devrettiği küçük tavernasında hala ara sıra sahneye çıkmakta, akordeon çalıp şarkı söylemektedir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]