İçeriğe atla

City Life

Vikipedi, özgür ansiklopedi
City Life
GeliştiriciMonte Cristo Bunu Vikiveri'de düzenleyin
TasarımcıMonte Cristo
MotorTek kişilik
PlatformlarWindows 2000 2/ME/XP
1.5GHz CPU
256MB RAM
2GB hard disk space
64MB Radeon 8500 veya GeForce 4 Ti grafik kartı
CD-ROM
Çıkış12 Mayıs 2006 (Avrupa)

19 Mayıs 2006 (İskandinavya)

29 Mayıs 2006 (K.Amerika)
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

City Life gerçek zamanlı bir şehir yapma oyunudur. Oyun,oyunculara kendi türünde 3 boyutlu çalışma imkânı veren ilk oyun olma özelliğini taşır. Oyun bir Fransız oyun geliştirme şirketi olan Monte Cristo tarafından geliştirilmiştir.Mayıs 2006'da piyasaya sürülmüştür.

City Life oyunculara oyun içinde yakınlaştırma yaparak en küçük ayrıntıyı görme imkânı sağlar.Yerleştirme metodu ile yapılar her açıdan görülebilir.Bu,daha önceki benzer oyunlarda olmayan bir metoddu.

Bunların ötesinde oyun az miktarda bina tarzı içermekte.Ayrıca hava koşulları değilimi bulunmamakta ve doğal afetler yok denecek kadar az.Orijinal oyunun orijinal fiyatı 19.99 Dolar ile 39.99 Dolar arasındadır.

Monte Cristo şu anda City Life'in yeni versiyonu üzerinde çalışmaktadır.

City Life Will Wright'ın SimCity oyunu gibi oyunculara kendi şehirlerinin yollarını,ekonomisini ve birçok şeyi düzenlemesini sağlayan bir şehir yapma oyunudur. City Life 3 boyutlu bir şehirde, şehir için gerekli altı sosyal grubun düzenlenmesi ile uğraşılır.Bu altı grup:Elitler, Beyaz Yakalılar,Radikal Grup,Uç fikirliler, Mavi Yakalılar ve Amelelerdir.

Oyunda altı sosyal grup daire şeklinde bir yapı gösterir.Bu sosyal gruplar saat yönünde en üsttte Elitler olmak üzere,Beyaz Yakalılar (Suits),Mavi Yakalılar (Blue Collars), Ameleler (Have-Nots),Uç fikirliler (Fringes),Radikal Grup (Radical Chics)'tur. Bütün gruplar kendisiyle komşu iki grubu tolere ederken,diğer üç grupla kavga halindedir. Daire halkasındagrupların yeri,işyerlerinden elde edilen gelirleri etkiler.Örneğin amelelerin işyerleri en az geliri sağlarken, en çok geliri elitler sağlar.Dairenin sol taraftaki gruplar eğitime önem verirken sağ tarafındaki gruplar güvenliğe (Polis,itfaiye hizmetleri...). Doğal olarak en yüksek düzey gruplar daha fazla isteklerde bulunurlar.Şehir ilk kurulduğunda sadece uç fikirliler, mavi yakalılar ve ameleler şehirde görülebilir.Beyaz Yakalılar (Suits) Mavi Yakalılar (Blue Collars)'a; Radikal Grup (Radical Chics) ise Uç fikirliler (Fringes)'e iyi şartlar sunulması ile ortaya çıkabilir.Eliteler ise aynı şekilde Radikal Grup (Radical Chics)'a ve Beyaz Yakalılar (Suits)'a iyi şartlar sunulması ile ortaya çıkabilir.Birbirini sevmeyen gruplar arasında çıkan çatışmalar oyunda kargaşalara yol açar.Bu durum oyunda,oyuncuların birbirini sevmeyen grupları farkla mekanlara yaşamalarını sağlayarak giderilebilir.

Oyun başlarındaki işyerleri sadece kendi sosyal grup için çalışılabilir konumdadır.Nüfusun artması ve bazı şartların sağlanması koşuluyla oyuna yeni işyerleri eklenir ki bu işyerleri birçok grubun beraber çalışmasına olanak tanır.Bu işyerlerinin tam potansiyel durumunda tam verim alınır.Yani oyunda her sosyal gruba ihtiyaç vardır.

Eliteler, toplumun zenginliğini arttırır.Ayrıca bu sosyal grup çok şey talep eder.Radical Chic'ler ve Suit'ler ile bir sorunları yoktur.Radical Chicler yüksek gelire sahip bir gruptur.Bu grup güzel sanatlara ve yaratıcı ekonomiye ilgi duyarlar.Fringeler ve Eliteler ile iyi anlaşırlar.Suitler şehirde endüstri ile ilgilenirler.Suitler Blue Collarlar ve Eliteler ile yakındırlar.

Fringeler sanatlar ile ilgilenen orta seviyede gelire sahip kültürel gruptur.Ayrıca liberal bir Dünya görüşüne sahiptirler.Blue Collarlar endüstri ile ilgilenirler ve Fringelere yakın bir gelirleri vardır.Have-Notlar sanat ve endüstri dünyası arasındadır.Bu grup şehirde en az gelire ve güce sahip olan gruptur.

SimCity 4'e göre, City Life daha az karmaşık ve daha basit bir ekonomi anlayışına sahiptir.Şehir servisleri ve vergiler oyundaki temel gelirlerdir.Büyük iş merkezleri ise geliri yüksek şekilde arttırır.

City Life: World Edition genişletme paketi

[değiştir | kaynağı değiştir]

City Life 'ın bir geliştirme paketi, City Life: World Edition 30 Ekim 2006'da piyasaya sürüldü.Online satış 15 Ocak 2007'de başladı. World Editionpaketi ile, Eiffel Kulesi ve Sears Kulesi gibi yapılar eklenmiştir.
Eklentide şunlar mevcuttur:

  • Bina yapım editörü
  • 100 yeni yapı, toplam 300 yapı.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

City Life