Chrocus

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Chrocus ya da Crocus (MS 260–306) MS 3. yüzyılın sonları ve 4. yüzyılın başına doğru Alamanlara liderlik yapmış bir komutandır. Chrocus ismi iki farklı kaynakta geçse de, burada bahsi geçen kişinin tek bir kişi mi olduğu yoksa aynı ismi taşıyan iki farklı kişiler mi oldukları tartışmalıdır.

Bu kaynaklardan biri olan Tours piskoposu Gregorius'un Frankların Tarihi adlı eserinin aktardığına göre zamanının meşhur bir kralı olan Chrocus, 260 yılında Alamanlar tarafından Roma İmparatorluğu'na karşı düzenlenen başarılı bir isyanın başında yer almıştı ve Galya'da bulunan birçok tapınağın tahribatından sorumluydu.[1] Chrocus'un yıktığı söylenen bu tapınaklardan birisi de Vasso Galatæ adında Clermont-Ferrand'ta bulunan bir tapınaktı. 575 yılında yazıldığı düşünülen aynı kaynak bahsi geçen bu Chrocus'un sonraları Arles'te esir düştüğü ve burada idam edildiğini de aktarmaktadır.

Diğer bir kaynakta ise I. Constantius'un öldüğü yıl olan 306'da Roma ordusunda general olarak görev yapmakta olan bir Chrocus'tan bahsedilir ki bu Chrocus I. Konstantin'in tahta çıkmasında önemli bir rol oynamıştır.[2] Bu Chrocus'un, daha önce Galya'da Roma'ya karşı düzenlenen isyanları yöneten Chrocus olduğu kabul edilirse, onun Roma ordusu generalliği uğruna Alaman kralı unvanını reddettiğini düşünmek gerekmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gregor von Tours, Historiae I 32 und I 34.
  2. ^ Epitome de Caesaribus, 41,3: Quo mortuo cunctis, qui aderant, annitentibus, sed praecipue Croco, Alamannorum rege, auxilii gratia Constantium comitato imperium capit.