Christopher Marlowe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christopher Marlowe
Christopher Marlowe'a ait olduğu düşünülen anonim portre
Doğum26 Şubat 1564 (Vaftiz olduğu tarih)
Canterbury, İngiltere
Ölüm30 Mayıs 1593
Deptford, İngiltere
MeslekOyun yazarı ve Şair
Milliyetİngiliz
Dönemyaklaşık 1586–1593
Edebî akımİngiliz rönesans tiyatrosu
Etkiledikleri

Etkilendikleri

İmza

Christopher Marlowe (26 Şubat 1564 - 30 Mayıs 1593), İngiliz şair, oyun yazarıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Christopher Marlowe, 26 Şubat 1564'te Canterbury'deki St. George Kilisesi'nde vaftiz edilmiştir. Canterbury'de yaşayan ayakkabıcı John Marlowe ve Katherine çiftinin oğullarıdır.

Çok zeki bir kişi olduğu için zamanının en iyi eğitimini almıştır. 15 yaşına kadar burslu olarak yerel ileri derece okulu bitirmiş; Cambridge Üniversitesi'ne girmiş; 1584'te lisans (BA) ve 1587'de lisans-üstü (MA) dereceler almıştır.

University Wits dram topluluğu üyelerinden biriydi ve master yıllarında oyun yazarlığına başladı. Marlowe 7 tane oyun yazmıştır. Marlowe'un oyunları hem kendi hayatında hem de ölümünden sonra zamanımıza kadarki dönemlerde seyircilerin çok ilgisini çekmekle beraber kapsamaları dolayısıyla her zaman tartışmaya yol açmışlardır. İşledigi temalar ve konular arasında Doctor Faustusda ateistlik ve şeytana tapma, Edward IIde eşcinsellik ve The Jew of Maltada anti-semitik Yahudi düşmanlığı bulunmaktadır. Ayrıca Marlowe İngiliz edebiyatı içinde Hero and Leander adlı uzun şiiri ve The Passionate Shepherd to His Love (İhtiraslı çobandan sevgilisine) adlı kısa bir şiiri ile de ünlüdür.

Marlowe'un hayatı ve ölümü gizemlidir. Devletin bir gizli ajanı olduğuna dair elde belgeler bulunmaktadır. 29 yaşında iken bir bar kavgası sırasında başına bir kama saplanması ile öldürülmüştür. Ateist olması veya eşcinsellik konusu işlemesi dolayısıyla hükûmet yanlılarınca bir suikasta uğraması veya işlediği konuları sevmeyenlerin bir komplosuna kurban gitmesi hala tartışılmakta olan konulardandır.

Bir teoriye göre, Marlowe'un 30 Mayıs 1593 tarihinde gerçekleşen ölümünün sahte olduğu ve İngiliz oyun yazarı William Shakespeare'in aslında Christopher Marlowe olduğu iddia edilmektedir.[1]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kathman, David (2003), "The Question of Authorship", Wells, Stanley; Orlin, Lena C., Shakespeare: an Oxford Guide, Oxford University Press, sf. 620–32, ISBN 978-0-19-924522-2

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]