Christine Keeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir televizyon programında Christine Keeler, 1988

Christine Keeler (d. 22 Şubat 1942 - 4 Aralık 2017), eski İngiliz model ve mankendir. Siyaset literatürüne 'Profumo Olayı' olarak geçen, İngiltere'yi sarsan en büyük seks skandalının baş aktörüdür.

Savaş Bakanı John Profumo ve Londra'daki Sovyet askeri ataşesi Albay Eugene İvanov ile girdiği ilişkiler, büyük bir skandal olarak kamuoyunda konuşulmuştur. Skandalın ardından ajanlıkla suçlanan Keeler gerçekleri açıklamak için 'Ve Nihayet Gerçek, Benim Hikayem' adlı bir kitap yazmıştı. Keeler, kitabında bir yataktan diğerine ulusal güvenlik sırlarını taşımasının mümkün olmadığını, çünkü İvanov'la sadece bir gece yattığını anlatırken bakan ve ajanla tanışmasında aracılık yapan Stephen Ward'ın da KGB casusu olduğunu iddia etmişti.

Olayın patladığı 1963 yılında Türkiye'de "kiralık kız" olarak anılan telekız Keeler, yalan ifade vermek suçundan dokuz ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 19 yaşındaki Keeler'le ilişkisi olduğu ortaya çıkınca Profumo'nun itibarı da sıfırlanmıştı. Profumo bir Rus ajanıyla aynı kadını paylaştığı için ulusal güvenliği tehlikeye sokmakla suçlanmış ve sonunda istifa etmişti.