Christian Gottfried Ehrenberg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christian Gottfried Ehrenberg
Christian Gottfried Ehrenberg
Doğum19 Nisan 1795(1795-04-19)
Delitzsch
Ölüm27 Haziran 1876 (81 yaşında)
Berlin, Almanya
MilliyetAlman
MeslekZoolog, Doğa tarihçisi
Tanınma nedeniBakteri
DinHristiyanlık (Protestan [1])
ÖdüllerWollaston Madalyası (1839)
Leeuwenhoek Madalyası (1877)

Christian Gottfried Ehrenberg (19 Nisan 1795 – 27 Haziran 1876) bakteri(bacterium) ismini kullanıma sokan Alman Doğa tarihçisi, zoolog, jeolog ve mikroskop uzmanı.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir hakimin oğlu olarak 1795 yılında, Leipzig yakınlarındaki Delitzsch'te doğdu. İlk önce Leipzig Üniversitesi'nde teoloji okudu ardından Berlin'de doğa bilimleri ve tıp okudu. Ünlü kâşif Alexander Von Humboldt'un arkadaşı oldu. 1818 yılında, Sylvae mycologicae Berolinenses türündeki mantarlar hakkındaki doktora tezini tamamladı.

1820 yılından 1825'e kadar arkadaşı Wilhelm Hemprich ile beraber bilimsel keşif için Orta Doğu'ya gittiler. Burada binlerce tür hayvan ve bitki topladı ve Kızıl Deniz'in kuzey kıyılarında mercanlar hakkında araştırma yaptı. Suriye ve Arap Yarımadası'nı inceledi. 1826'da Sudan'daki Dongola valisinin villasını tasarladı.

Almanya'ya döndüğünde böcek ve mercan hakkında makaleler yazdı ve Symbolae physicae adlı 2 ciltlik bir kitap yayınladı. Symbolae physicae'nin içinde memeli, kuş gibi birden fazla tür hakkında kısımlar vardı.

Mikroskopik organizmalara yoğunlaşması[değiştir | kaynağı değiştir]

1827'de Berlin Üniversitesi'ne tıp profesörü olarak atandı.

Ehrenberg yaklaşık 30 yıl boyunca su, toprak, tortu, hamsin ve kaya örneklerini mikroskop altında inceledi ve kamçılılar ve silliler olarak sınıfından terliksi hayvan ve öglena dahil olmak üzere binlerce yeni tür ve fosiller buldu ve bunları 400'e yakın bilimsel yayında yayınladı. Bu araştırmalar sadece bilim camiaasında değil, ekonomik dünyada da etki yarattı. Kozmetik endüstrisi ve bazı sanayiiler bu araştırmalardan yararlandı.

1836 yılında İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'ne üye oldu ve 1837'te Londra Kraliyet Topluluğuna yabancı üye olarak katıldı. 1839 yılında İngiltere'nin en büyük jeoloji ödülü olan Londra Jeoloji Topluluğu'nun Wollaston Madalyası'nı kazandı. Hayatının sonlarına dek derin deniz ve farklı jeolojik lokasyonlardaki mikroskobik canlıları araştırdı ve inceledi. Berlin'de 27 Haziran 1876'da öldü.

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

1876'daki ölümünden sonraki mikroskobik canlı koleksiyonu Berlin Üniversitesi'ndeki Humboldt Müzesi'ne bağışlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2014.