İçeriğe atla

Christian Dior

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christian Dior
Doğum21 Ocak 1905
Granville, Manche, Fransa
Ölüm23 Ekim 1957 (52 yaşında)
Tuscany, İtalya
MeslekModa tasarımcısı
İmza

Christian Dior (21 Ocak 1905 Granville, Normandiya - 23 Ekim 1957 Montecatini Terme), Fransız moda tasarımcısı. Kendisiyle aynı adı taşıyan dünyanın en ünlü moda evlerinden ve dünyanın en ünlü markalarından biri olan "Christian Dior SE"nin kurucusudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Christian Dior; Fransa'nın kuzeyinde, Normandiya bölgesinde bulunan Granville adlı bir sahil kasabasında doğdu. Ailesi gübre üretimi yapan sanayici, oldukça varlıklı bir aileydi. İlk ve orta eğitimini tamamladıktan sonra diplomatik hizmetlere eleman yetiştiren bir okulda 'siyâsî bilimler' eğitimi aldı fakat kendisi mimar olmayı hayâl ediyordu.

Üniversite eğitiminin ardından babasının verdiği sermaye ile Paris'te bir sanat galerisi açtı. 1931 yılında dünyada patlak veren ekonomik kriz neticesinde babasının şirketi ve fabrikası iflas edince Christian Dior da galerisini kapatmak zorunda kaldı. Bu dönemde ilk önce 'Le Figaro' dergisine şapka modelleri çizerek ve daha sonraları Paris'in moda evlerine eskizler çizerek geçimini sağladı.

1930'lardan 1940'lı yıllara kadar moda tasarımcısı Robert Piguet ile çalıştı. II. Dünya Savaşı sırasında askerlik hizmetini tamamladı ve ardından 1941'de Paris'i terk ederek güney Fransa'da meyvecilik yaptı. Ne var ki, savaşın bitimini beklemeden yeniden Paris'e döndü. 1942'de terhisinin ardından Lucien Lelong moda evinde çalışmaya başladı. Burada Pierre Balmain ile birlikte çalıştılar. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi subaylarının ve Fransız işbirlikçilerinin hanımlarını giydiriyordu.[1] 16 Aralık 1946'da o dönem Fransa'nın en önemli tüccâr ve sanayicilerinden biri olan tekstilci Marcel Boussac'ın maddî desteğiyle kendi moda evini kurdu.

Christian Dior, Evi ve Müzesi, Granville (Manche), Fransa.

İlk koleksiyonunu 1947'de sunan Dior ona Corolle, taç yaprakları, (tam anlamıyla adını botanik terim korolla ya da çiçeğin taç yaprakları) ismini verdi fakat New Look (Yeni Görünüm) terimi Harper's Bazaar'ın baş editörü Carmel Snow tarafından uyduruldu. Dior'un tasarımları II. Dünya Savaşı modası olan kapalı ve erkeksi tasarımların aksine çok daha cinsel istek uyandırıcıydı. O şekiller ve siluetler tasarlamada usta olan Dior şöyle demiştir, "Ben çiçek kadını tasarladım." Onun tasarımları ağırlıklı olarak sık dokunmuş pamuklu bezlerden yapılan sert, büstiyer stilindeki korsajlar; kalça vatkaları, ince belli korseler, jüponlardan oluşmaktaydı. Bu giysiler, belden aşağı genişleyerek inen modelleri sayesinde giyen kişinin çok daha kıvrımlı hatlara sahip gözükmesini sağlıyordu. Etek ucu boyu baldırlara ve bileklere kadar inerek beğenilen bir görünüm veriyordu.

Kariyerinin başlarında, Christian Dior tasarımları bacaklarını örttüğü için kadınlardan tepki aldı. Çünkü o dönemde bu boy ve ölçüler, kumaş yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkmış ve alışılmış değerlere uymuyordu. Paris'teki bir moda çekimi sırasında Dior'un tasarladığı kıyafetler, aşırı kumaş sarf edildiği gerekçesi ile tepkiyle karşılandı. “Yeni Görünüm” kadın modasında devrim niteliğinde bir çığır açtı ve II. Dünya Savaşı sonrasında Paris’i yeniden modanın merkezi yaptı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Christian Dior, 23 Ekim 1957'de İtalya'nın Montecatini Terme kentinde geçirdiği tatil sırasında kalp krizi neticesinde ölmüştür. Boğazına takılan bir balık kılçığının yol açtığı kalp krizine bağlı olarak öldüğü de iddia edilmiştir.[2] The Times dergisi, Dior'un ölümüne ilişkin haberinde, onun iskambil oynarken kalp krizi geçirdiğini belirtir.[3] Bununla birlikte, Christian Dior'un yakın çevresinden arkadaşı Alexis von Rosenberg-Redé, daha sonra "Baron de Redé'nin Hatıraları" başlığıyla yayımlanan anılarında Christian Dior’un "yorucu bir seks sonrasında geçirdiği kalp krizi" sebebiyle hayatının sona erdiğini belirtmiş olsa da, şimdiye kadar bu iddialarını doğrulayacak bir tanık veya delil bulunamamıştır.[4]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sereny, Gitta (2002). The Healing Wound: Experiences and Reflections, Germany, 1938–2001. New York: W. W. Norton & Company. ss. 15-16. ISBN 0-393-04428-9. 
  2. ^ "Time news". TIME. 4 Kasım 1957. 17 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2008. 
  3. ^ Waldman, Hb (Kasım 1979). "Christian Dior". Design Museum, Dental student. 58 (3). ss. 58-60. ISSN 0011-877X. PMID 399225. 11 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2013. 
  4. ^ von Rosenberg, Alexis (2005). Hugo Vickers (Ed.). Alexis: The Memoirs of the Baron de Redé. Estate of the late Baron de Redé. ISBN 9781904349037.