İçeriğe atla

Le Figaro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Le Figaro

Le Figaro ("Berber" anlamında), Fransa'da günlük yayınlanan uluslararası etkinliğe sahip gazete.

Muhafazakâr, sağ kanada yakın bir çizgi izleyen gazete, 2002 yılı verilerine göre 365.682, 2005 verilerine göre ise 342.445 okuyucu sirkülasyonuna sahiptir.

Paris'te yayınlanan Le Figaro, 15 Şubat 1826 tarihinde haftalık yayınlanan bir gazete olarak kuruldu. İsmini Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais'in "Berberin Evlenmesi" (Le Mariage de Figaro) adlı oyunundan esinlenerek aldı. 1854 yılına kadar istikrarsız yayınlanan gazete, Hippolyte de Villemessant tarafından satın alındıktan sonra 1866 yılında ülkenin en büyük tirajına sahip gazetesi oldu. Günlük yayınlanmaya başladığı 16 Kasım 1866 tarihinde 56.000 kopya satıldı. Albert Wolff, Émile Zola, Alphonse Karr ve Jules Claretie gazetenin ilk yazarlarındandır.

16 Mart 1914 tarihinde Le Figaro'nun editörü Gaston Calmette'in Fransız politikacı Joseph Caillaux'un karısı Henriette Caillaux tarafından vurularak öldürülmesi politik kriz oluşturmuş, politikacı Caillaux'un azmettirici olduğu yönünde ciddi şüpheler ortaya çıkmıştır. Bu olay bir yandan gazetenin ülkedeki etkinliğini ortaya koyarken diğer yandan Fransız halkında da etkisini devam ettirerek filmlere konu olmuştur.[1]

II. Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra Le Figaro Fransa'nın lider gazetesi konumuna geldi. Savaş sonrası, "halkın sesi" olmaya ve muhafazakâr çizgisine devam etti.

1975 yılında Robert Hersant tarafından satın alınan gazete, 2004 yılında muhafazakâr politikacı ve iş insanı Serge Dassault'un kontrolüne geçti.

Gazetenin editörü Nicolas Beytout olup, gazete berliner formatında basılmaktadır.

Le Figaro'nun stratejik ortağı Global Connection'dır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]