Choqok

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Choqok
Hi128-app-choqok.png
Choqok 1.2.png
Choqok 1.2 ekran görüntüsü[1]
Geliştirici(ler) Mehrdad Momeny, Andrey Esin
Kararlı sürüm 1.6 / (Ekim 2016)
Programlama dili C
İşletim sistemi Linux
Tür Mikroblog istemcisi
Lisans GNU GPL
Resmî sitesi Choqok websitesi

Choqok, Linux dağıtımlarında kullanılabilen başarılı bir mikroblog istemcisidir. Choqok, Farsça "ok" anlamına gelmektedir.

Choqok'u Twitter, Gnu Social, pump.io ya da diğer bir mikro blog sistemine bağlayarak, internet arayüzüne gerek kalmadan, tüm işlerinizi masaüstünüzden, hiçbir tarayıcıyı açmanıza gerek kalmadan halledebilirsiniz. Choqok ayarlanan aralıklarda yeni iletileri kontrol eder. Bunun yanı sıra her seferinde internet tarayıcısını açıp, oradan mikro blog servisine bağlanma işleminden kurtardığı için zaman tasarrufu sağlar.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılında İranlı KDE geliştiricisi Mehrdad Momeny tarafından geliştirilmeye başlanan Choqok, Linux dünyasında yaygın olarak kullanılan mikroblog araçlarından biridir. Choqok'un başlangıçta mavi renkte olan simgesi, 2009 İran seçimleri gösterileri sırasında, İran gençliği ile dayanışma amacıyla, hareketin simgesi olan yeşil renge büründü[2].

2012 yılında Twitter 1.0 API'lerinin değişmesi ve Mehrdad Momeny'nin projeye ilgisini yitirmesi ile bir süreliğine duraklayan Choqok geliştirme süreci, 2013'ün Haziran ayında yeniden hızlandı[3].

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]