Choqok

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Choqok
Breezeicons-apps-48-choqok.svg
Choqok.png
Choqok 1.2 ekran görüntüsü
Geliştirici(ler) Mehrdad Momeny, Andrey Esin
Güncel sürüm 1.7.0 [1]/ (20 Şubat 2020)
Programlama dili C
İşletim sistemi GNU/Linux
Tür Mikroblog istemcisi
Lisans GNU GPL
Resmî sitesi Choqok websitesi
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Choqok, GNU/Linux dağıtımlarında kullanılabilen başarılı bir mikroblog istemcisidir. Choqok, Farsça "serçe" anlamına gelmektedir.

Choqok'u Twitter, Gnu Social, pump.io ya da diğer bir mikro blog sistemine bağlayarak, internet arayüzüne gerek kalmadan, tüm işlerinizi masaüstünüzden, hiçbir tarayıcıyı açmanıza gerek kalmadan halledebilirsiniz. Choqok ayarlanan aralıklarda yeni iletileri kontrol eder. Bunun yanı sıra her seferinde internet tarayıcısını açıp, oradan mikro blog servisine bağlanma işleminden kurtardığı için zaman tasarrufu sağlar.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılında İranlı KDE geliştiricisi Mehrdad Momeny tarafından geliştirilmeye başlanan Choqok, GNU/Linux dünyasında yaygın olarak kullanılan mikroblog araçlarından biridir. Choqok'un başlangıçta mavi renkte olan simgesi, 2009 İran seçimleri gösterileri sırasında, İran gençliği ile dayanışma amacıyla, hareketin simgesi olan yeşil renge büründü[2].

2012 yılında Twitter 1.0 API'lerinin değişmesi ve Mehrdad Momeny'nin projeye ilgisini yitirmesi ile bir süreliğine duraklayan Choqok geliştirme süreci, 2013'ün Haziran ayında yeniden hızlandı[3].

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Momeny, Mehrdad. "Choqok 1.7 Released". Choqok KDE sitesi. 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2020. 
  2. ^ "Choqok Icon design". 6 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2013. 
  3. ^ "Choqok will back soon". 11 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2013.